Pored Mujovićevih pisama iz policije nestala i službena zabilješka o Damiru Mandiću u kojoj je do detalja opisano ko je i kako učestvovao u ubistvu urednika Dana Duška Jovanović.
Službena zabilješka o pregledu o priznanju Damira Mandića o učešću u ubistvu urednika Dana Duška Jovanovića iz policije je nestala 2006. godine što potvrđuje i obavještenje koje je bivši direktor policije Veselin Veljović dostavio Višem sudu, piše Dan.
List navodi da ni danas nije jasno poznato ko je iz policije sklonio službenu zabilježku sa saslušanja Damira Mandića u CB Podgorica, kada je on dodetalja opisao ko je učestvovao u likvidaciji urednika Dana.
Tužilaštvo je lani otvorilo istragu a saslušani policijski inspektori su otvrdili da je takva zabilješka postojala, podsjeća podgorički dnevnik.
Bivši direktor policije Veselin Veljović je otkrio da taj dokument nije evidentiran u MUP-u iako je više službenika policije potvrdilo njegovo postojanje.
„Uprava policije je shodno ZKP-u, sve službene akcije u vezi sa policijskim aktivnostima na rasvjetljavanju ubistva Duška Jovanovića dostavila nadležnim organima. U Upravi policije ne postoji, niti je zvanično zaveden dokument u vezi sa navodnim informativnim razgovorom sa optuženim Damirom Mandićem na okolnosti njegovih saznanja vezanih za ubistvo Duška Jovanovića“, navodi se u pismu Veselina Veljovićakoje je proslijedio Višem sudu 2006.godine, prenosi Dan.
Vrhovni državni tužilac Ivica Stanković naložio je Osnovnom tužilaštvu da postupi po krivičnoj prijavi protiv Uprave policije i ovlašćenih policijskih službenika a u vezi sa službenom zabilješkom o priznanju Damira Mandića da je učestvovao u tom zločinu. VDT je tada, podsjeća Dan, naredio da se obave sve izviđajne radnje kako bi se provjerili navodi iz krivične prijave da je taj dokaz sklonjen.
Prvi čovjek podgoričke policije u vrijeme ubistva Jovanovića,Milan Vujanović, potvrdio je u svojstvu svjedoka, da postoji službena zabilješka koja se odnosi na Mandićevo priznanje o umiješanosti u ovaj zločin.
“Postoji jedna službena zabilješka koja je pominjana u medijima u kojoj se navodi izjava okrivljenog Damira Mandića o njegovom i učešću još nekoliko lica u ubistvu Duška Jovanovića. Međutim, nakon konsultacija sa advokatima on je odlučio da se brani sa ćutanjem. Kasnije su napravljene dvije zvanične službene zabilješke”, ispričao je svojevremeno Vujanović.
On je rekao da je bio član tima za rasvjetljavanje ubistva Duška Jovanovića i da je nakon preduzimanja službenih radnji i mjera sa kolegama došao do podatka da je jedan od mogućih izvršilaca Damir Mandić.
„S njim je obavljen informativni razgovor u službenim prostorijama CB Podgorica, koji su obavili službenici Tihomir Gačević i branislav Živković. Oni su sačinili službenu zabilješku o tom razgovoru koja je prezentovana postupajućem tužiocu i ostalim članovima tima za rasvjetljvanje ubistva Duška Jovanovića. Imajući u vidu sadržinu službene zabilješke, od strane tužioca sudobijena uputstva za dalje postupanje, pa su u tom pravcu vršeni pretresi stanova, provjere alibija i raspisana je potraga za određenim licima“, rekao je Vujanović na saslušanju u tužilaštvu 17. Februara 2014. godine.
Tihomir Gačević i Branislav Živković su 18. Marta 2014. Godine u tužilaštvu potvrdili da su učestvovali u saslušanju Mandića.
Oni su rekli da službena zabilješka možda nije evidentirana jer je trebalo da služi samo za internu upotrebu i da je nisu potpisali jer je takvo uputstvo došlo od tima za rasvjetljavanje ubistva, pošto, imajući u vidu odredbe procesnog zakonodavstva, nije mogla služiti kao dokaz u postupku.
Tadašnji pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Mićo Orlandić rekao je da se ne sjeća da li je povodom informacija do kojih su došli Gačević i Živković tokom razgovora sa Mandićem sačinjena službena zabilješka i da ne zna da li ona predstavlja sastavni dio spisa prdmeta.
Dan podsjeća da je na glavnom pretresu u procesu koji je protiv optuženog Mandića vođen pred višim sudom u podgorici 16. februara prošle godine, sud odbio dokazni predlog advokata oštećenih da se u kao dokaz u postupku sprovede i službena zabilješa koju su 5. juna 2004. godine sačinili ovlašćeni policijski službenici CB Podgorica. Sud je pozvao na obavještenje Uprave policije u kome je navedeno da ne postoji takva službena zabilješka.