"Islamska država" će neminovno biti poražena u Iraku i Siriji, ali ono što dolazi posle ISIS-a je mnogo gore i opasnije, upozorava američki CNN u svojoj analizi.
Gotovo da ne prođe dan bez vijesti o napretku koalicionih snaga predvođenih Amerikancima u ratu protiv "Islamske države" u Iraku i Siriji.
Poslednjih nekoliko mjeseci koaliciione snage osigurale su sirijsko-tursku granicu, preuzele Ramadi i prekinule dotok boraca i zaliha ISIS-u u uporištima džihadista Raki i Mosulu, piše CNN.
To je, međutim, još daleko od pobjede, a Amerikanci su do sada poklekli pod brojnim zamkama u Iraku i Siriji, od kojih su najsmrtonosnije postavili pripadnici Al Kaide.
Džabat al Nusra, Al Kaidin sirijski saveznik, mnogo je opasniji od ISIS-a. Te dvije grupe imaju jedan cilj - uspostavljanje globalnog kalifata - ali koriste različita sredstva da ga ostvare.
I dok ISIS nemilosrdno vlada zauzetim teritorijima, Al Nusra pruža podršku pobunjenicima protiv vlade sirijskog predsjednika Bašara al Asada i njeguje lokalne odnose s mještanima i drugim pobunjenicima koje će jednog dana upotrebiti protiv Amerike.
Potom će tim odnosima manipulisati kako bi postigli dominaciju i direktno napasti grupe koje pomažu Amerikanci i poraziti ih.
Legitimitet koju su dobili boreći se na strani opozicije iskoristiće za transformaciju sirijskog društva dok na kraju ne prihvati Al Kaidu.
Džabat al Nusra stvara strukture vlasti, poput sudova i društvenih usluga i koristi ih za promjenu vjerskih pogleda sirijske opozicije i naroda.
Ta grupa već vlada djelovima Sirije pomoću jednog oblika vjerskog zakona sličnog onom koji koristi ISIS - žene su u Raki, koju kontroliše ISIS, kao i u Idilibu koje drži opozicija, prisiljene da nose burku.
U međuvremenu, kroz vojne i vjerske kampove za djecu, indoktriniraju novu generaciju boraca za budući rat sa Zapadom.
Džabat al Nusra se mnogo brže prilagođava promjenama od ISIS-a, namjerno ne kontroliše određeni teren i zato je teže nanišaniti tu terorističku formaciju, pošto su tada napadi nemogući napadi bez žrtava među pripadnicima modernijih sirijskih opozicionih grupa s kojima sarađuju.
Amerika, međutim, ne vidi grupu Džabat al Nusra kao prijetnju, a politika SAD nehotice pruža podršku tim džihadistima.
Američki pristanak na ruske napade u Siriji dopušta Rusiji da naudi opozicionim grupama koje su suočene i sa Al Nusrom i sa ISIS-om, kao i da manipuliše u korist Asadovog režima.
SAD još potencijalno ima saveznike u borbi protiv obje terorističke grupe, ali ruski napadi na opoziciju će odvesti te grupe u ruke Al Kaide, ne zato što bi Rusi to htjeli, nego zato što opozicija više neće imati od koga da traži pomoć.
Amerika mora da djeluje hitno kako bi očuvala modernu opoziciju koja će biti važna za uspostavljanje i opstanak buduće Sirije koja neće biti u rukama Al Kaide.
Da bi to postigla, mora da napusti svoju fiksaciju na ISIS i prepozna da je Džabat al Nusra još veća prijetnja, piše CNN, a prenosi "Jutarnji list".