U najmanje 28 naselja u Federaciji BiH (FBiH), uglavnom seoskih, sve više jača ideologija vehabizma i radikalnog islamizma, koji je neretko povezan i sa terorističkim delovanjem.
Prema pisanju "Nezavisnih novina", radikalni islamisti svoje utočište pronašli su u 17 opština i to u šest kantona.
Najviše takvih naselja je u Zeničko-dobojskom kantonu, gdje je potencijalna opasnost označena u 14 sela i gradskih predgrađa, i to na području Zenice, Žepča, Zavidovića, Maglaja i Tešnja.
Među evidentiranim tačkama u ovom kantonu nalaze se i po vehabijama od ranije poznati Šerići kod Zenice, te selo Gornja Bočinja kod Maglaja, kao i Ošve, koje su pre nekoliko meseci etiketirane kao rasadnik džihadista koji idu da se bore za "Islamsku državu".
U Tuzlanskom kantonu selefije žive u pojedinim naseljima na području opština Gračanica, Kalesija, Živinice i Srebrenik, kojem pripada i Gornja Maoča, najozloglašenije vehabijsko gnezdo u BiH.
List navodi da ljudi čiji je način života decenijama udaljen od 21. veka naseljavaju i tri sela u Unsko–sanskom kantonu, i to kod Cazina, Bihaća i Velike Kladuše, kod koje se nalazi Bosanska Bojna, gde su, kako neki tvrde, Bilal Bosnić, koji je nedavno osuđen na sedam godina i njegovi sledbenici kupili zemljište.
U Srednjobosanskom kantonu, alarm se oglašava nad jednim selom i dva zaseoka kod Travnika i Donjeg Vakufa, uključujući i Mehuriće, koji su pre nekoliko godina spominjani kao lokacija gde se radikalni islamisti obučavaju da rukuju oružjem.
U sličnom kontekstu spominje se i Bosansko-podrinjski kanton, odnosno goraždansko mesto Bivolice, koje je ranije zacrtano kao pogodno tlo za formiranje vehabijske zajednice, poput one u Gornjoj Maoči.
Posla za policijske agencije ima i na području sarajevskih opština Hadžići i Ilidža, uključujući i naselje Zaklopača, gde su, kako je to pre nekoliko dana procurelo u javnost, boravili i presuđeni teroristi, sirijski dobrovoljci, te predavači "Islamske države".
Nakon brojnih upozorenja iz Evrope, prema kojima teroristička pretnja koja postoji u BiH nije za potceniti, zabrinjavajući podaci stižu i iz Vašingtona, pa je tako senator Džef Sešns nabrojao 12 primera radikalizovanih izbeglica u SAD, uključujući i nekoliko iz BiH.