Neredovna uplata poreza i doprinosa od strane poslodavaca mogla bi majkama sa troje i više djece biti glavna prepreka u ostvarivanju doživotne naknade, kazala je ministar rada i socijalnog staranja Zorica Kovačević.
Utvrđeno je da će država za primjenu Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti kojim su definisane naknade za narednu godinu izdvojiti 13 miliona eura, ali još nije poznato koliko će majki ostvariti pravo za tu nadoknadu.
“Niko danas u Crnoj Gori ne zna koliko ima majki koje su rodile troje ili više djece, jer ne postoji potrebna evidencija koliko je njih bilo na Birou kumulativno 15 godina, koliko ih je u radnom odnosu i imaju 15 ili 25 godina radnog staža i da li je poslodavac kod kojeg su radile uplaćivao redovno poreze i doprinose”, kazala je Kovačević Dnevnim novinama.
Ona svim majkama savjetuje da na vrijeme kod poslodavaca provjere urednost uplaćivanja poreza i doprinosa kako bi izbjegle eventualne neprijatnosti.
“Biće tu velikih problema. Bez obzira što imaju upisan radni staž u knjižicu, ukoliko poslodavac nije redovno uplaćivao poreze i doprinose, žene neće moći da ostvare to pravo. Zato nam je potrebno da vučemo iz sistema penzijskog i poreskog kvalitetnu i tačnu dokumentaciju vezanu za uplatu poreza i doprinosa”, rekla je Kovačević.
Advokat Budimir Darmanović pojasnio je da majkama koje dođu u situaciju da ostanu bez nadoknade zbog toga što im poslodavci nijesu redovno uplaćivali doprinose jedino preostaje da se obrate Poreskoj upravi.
“Ukoliko firme u kojima su radile i dalje postoje, majke koje ispunjavaju uslove za doživotne naknade mogu se obratiti Poreskoj upravi. Ona može pokrenuti i krivični postupak protiv poslodavca kako bi on uplatio doprinose koje nije”, naveo je on.
Ministarstvo rada i socijalnog staranja uradilo je podzakonske akte i obavilo sve pripreme za, kako je kazala Kovačević, nesmetan i olakšan početak prijavljivanja za naknade majki sa troje ili više djece koje počinju da se primjenjuju 1. januara.
Naknada za majke troje djece koje su 15 godina bile na Birou rada iznosiće 193 eura od 1. januara, dok će 400 primati žene sa četvoro i više djece koje imaju 15 ili 25 godina radnog staža.