Na obalu Bokokotorskog zaliva tokom ovog mjeseca more je izbacilo četiri leša morskih kornjača, od kojih poslednji juče na Verigama, piše Dan.
Prema riječima inženjera Nevresa Đerića, dugogodišnjeg ekologa i nekadašnjeg predsjednika Udruženja za zaštitu životinja Kotor, preostala tri slučaja registrovana su u Zelenici, na Prčanju i na plaži „Kavalin“ u kotorskom naselju Sveti Stasije, a sve to prijavio je Institutu za biologiju mora.
Đerić ističe da je na Verigama leš kornjače juče primijetio vlasnik jednog turističkog brodića, koji je o tome obavijestio. Kasnije je more izbacilo kornjaču na obalu.
"Nadležni treba da upute apel građanima koji upravljaju brzim plovilima i skuterima, da smanje brzinu, jer kornjače moraju svakih pet do sedam minuta da izrone iz vode kako bi udahnule vazduh", upozorio je Đerić koji se aktivno zalagao za izmjenu Zakona o zaštiti morskih sisara i veliki je pobornik zaštite prirode.
Direktor kotorskog Instituta za biologiju mora dr Mirko Đurović kaže da su naučnici te ustanove tokom ovog mjeseca izlazili na lice mjesta povodom dva slučaja uginuća morskih kornjača. Prvi je slučaj bio na obali plaže „Kavalin”, gdje je more prije sedam dana izbacilo „glavatu“ kornjaču (Caretta caretta), najrašireniju vrstu u Sredozemnom i Jadranskom moru, a drugi kada je prije 15-ak dana na obali u Prčanju pronađen leš „zelene“ kornjače (Chelonia mydas). Ta je kornjača lani puštena u more satelitskim odašiljačem kroz projekat „Net Cet - Mreža za očuvanje morskih sisara i kornjača u Jadranskom moru” (finansira se iz IPA, odnosno pretpristupnih fondova EU) koji je omogućavao monitoring i praćenje kretanja 25 jedinki kornjača u Jadranu.
"Mrtva „glavata“ kornjača je na obali Kavalina pronađena prije nekoliko dana u fazi raspadanja; oklop, koji joj prekriva gotovo cijelo tijelo, bio je rasprsnut, a unutrašnji organi su ispali. Na lice mjesta smo izašli po dojavi gospodina Đerića kome su to prijavili kupači. Po izlasku smo takođe uzeli i osnovne podatke i utvrdili da je siguran uzrok njene smrti uginuće, znači da je najvjerovatnije preko nje prešao propeler nekog od brzih čamaca, to jest glisera, ili skuter. Zahvaljujemo na saradnji Komunalnom preduzeću Kotor koje je reagovalo i u najkraćem roku je leš zapakovan i uklonjen", izjavio je Đurović za „Dan“.
On precizira da mrtva „zelena“ kornjača, pronađena na obali Prčanja, nije imala vidljivijih povreda na tijelu, te da uzrok njenog uginuća nije utvrđen.
„Glavata“ kornjača je mesojed, hrani se raznim vrstama morskih životinja: spužvama, meduzama, mekušcima, školjkama, rakovima i ribama. Odrasle jedinke dostižu dužinu oklopa i do 110 centimetara i tjelesnu težinu do 115 kilograma. Ime je dobila prema karakteristično velikoj glavi sa snažnim čeljusnim mišićima. „Zelena“ morska kornjača dostiže dužinu i do 1,5 metar i težinu oko 320 kilograma. U prirodnom okruženju živi preko 80 godina, a hrani se morskom travom.