Vlada Crne Gore izdala je dozvole za izvoz naoružanja i vojne opreme iz Albanije u Ukrajinu pred početak sukoba u toj zemlji, pokazuje zvaniča dokumentacija državnih organa.
Izvještaj Ministarstva ekonomije, objavljen 2013. godine, pokazuje da je vrednosno gledano, u Ukrajinu iz Crne Gore izvezeno 3,11 miliona eura vrijedno oružje i vojna oprema.
U postupku izvoza naoružanja i vojne opreme (NVO) pet zemalja se pojavljuju kao posrednici (kupci) preko kojih roba dolazi do krajnjeg korisnika.
Vrednosno gledano, najznačajnije izvozne destinacije su bile Ukrajina (3,11 miliona eura), BiH (0,56 miliona eura), Libijska Arapska Džamahirija (0,36 miliona eura), Srbija (0,35 miliona eura), Bugarska (0,24 mili ona eura), navodi se u izvještaju Ministarstva ekonomije.
Prema broju izdatih dozvola, najznačajnije su sledeće destinacije Ukrajina (12), Bugarska (tri), Srbija (tri), Egipat (dva) i Hrvatska (dva).
Za ovih pet destinacija je izdato 22 dozvola, što čini 55 odsto ukupno izdatih dozvola za izvoz NVO konstatuje se u izvještaju koji je pripremilo Ministarstvo ekonomije, kao finalna karika u lancu procedure izdavanja dozvola za izvoz naoružanja i vojne opreme, piše "Dan".
Još na jesen 2013. godine, počela su "kriza" u Ukrajini, prvo protestima u Kijevu, a kasnije je na istoku zemlje, konkretnije u Donjecku, gdje je buknuo građanski rat, koji svakodnevno odnosi brojne živote. Pred početak tih sukoba, Ukrajina je imala i oružje koje je uvezeno iz Crne Gore.
Spisak dozvola pokazuje da je iz Albanije u Ukrajinu, preko Crne Gore, izvezeno 200 komada mitraljeza, što tretira NL1 Nacionalne kontrolne liste, što se odnosi na „oružje sa glatkom cijevi kalibra manjeg od 20 mm, ostalo naoružanje i automatsko oružje kalibra 12,7 mm ili manjeg”.
U toku 2012. godine Ministarstvo ekonomije izdalo je ukupno 40 izvoznih dozvola na 20 destinacija, u ukupnoj vrijednosti od 4,91 miliona eura, ističe se u izvještaju.
Prema navodima iz izvještaja, zakonima je propisano da Vlada na predlog ministarstva nadležnog za poslove spoljne trgovine donosi i ažurira nacionalne liste i iste harmonizuje sa zakonodavstvom EU.
Liste EU su evolutivnog karaktera i ažuriraju se godišnje, stoga je neophodno i Nacionalne liste redovno ažurirati, prateći razvoj i događanja u međunarodnim kontrolnim režimima i usaglašavati sa istim.
Crna Gora se dosledno zalaže za primjenu svih međunarodnopravnih instrumenata koji regulišu oblast razoružanja i kontrole naoružanja i podržava svaku novu konstruktivnu inicijativu usmjerenu kajačanju i proširivanju međunarodne saradnje u interesu smanjenja i eliminisanja rizika i posledica proizvodnje i upotrebe bilo koje vrste oružja ili ubojnih sredstava, navodi se u izvještaju Ministarstva ekonomije, a piše "Dan".