Privatizacija Telekoma izvršena u skladu sa zakonskim procedurama,ocijenili su danas bivši Vladini funkcioneri na saslušanju pred Anketnim odborom.
Pred tim skupštinskim tijelom danas su saslušani bivši predsjednik Tenderske komisije Branko Vujović, bivši potpredsjednik Savjeta za privatizaciju, dr Veselin Vukotić i bivši ministar ekonomije Darko Uskoković.
Trojica bivših funkcionera saglasna su u ocjeni da tokom privatizacije Telekoma nije bilo korupcije, ističući da je sve urađeno u skladu sa zakonom i da ponuda Magyar Telekoma, tadašnjeg Matava, nije bila uslovljena otkupom manjinskih akcija.
"Magyar Telekom je ponudio manjinskim akcionarima da otkupi njihove akcije po cijeni od 2,2 eura, ali to nije bio uslov za okončanje postupka privatizacije ",naveo je Vujović, dodajući da do sada nije imao priliku da čuje ni jednu primjedbu na tendersku proceduru.
"Pod privatizacijom podrazumijevamo samo prodaju akcija koje su bile u državnom vlasništvu i u vlasništvu Zavoda za zapošljavanje, a to je 51 posto. Iz dokumantacije koje smo dostavili Odboru vidi se da je Magyar Telekom prvorangirani i da je njihova ponuda bila najbolja. Nije bio nikakvih elemenata korpcije", dodao je Vujović.
Saglasnost sa navodima Vujovića potvrdio je Vukotić, koji je tada bio potpredsjednik Savjeta za privatizaciju. On je istakao da je Crna Gora kroz proces privatizacije Telekoma dobila dobrog strateškog partnera iz jedne od najmoćnijih evropskih zemalja.
"Deutsche Telekom je našu kompaniju integrisao u ukupan poslovni sistem. Gledano sa tog stanovišta smatram da je ovo dobra privatizacija", ocijenio je Vukotić.
Prema riječima Uskokovića, ponuda Deutsche Telekoma od 2,2 eura po akciji predstavljala je 51 milion eura investicija u Crnu Goru, jer su akcije manjinskih akcionara Telekoma tada na berzi vrijedile 1,7 eura.
"Ne postoji ni jedna vlada koja bi se odrekla te investicije. Vlada je donijela odluku o kontribuciji od 30 centi po akciji i taj novac je otišao manjinskim akcionarima, a ne Deutsche Telekomu. Na taj način se Vlada odrekla privremeno 3 miliona eura, a strani investitor je uložio 23 miliona eura otkupom mnjinskih akcija, što znači da su manjinski akcionari dobili 26 miliona", istakao je Uskoković.
On je pojasnio da je značaj ovog procesa i u tome što se od navedenog iznosa kroz samo jednu tranšu ubiranja prihoda od PDV-a u državnu kasu slilo preko 4 miliona eura.
"Zbog toga je postojala sva ekonomska logika da se Vlada odrekne 3 miliona eura u vidu kontribucija", ocijenio je Uskoković.
Nastavak sjednica Anketnog odbora zakazan je za sjutra kada će pred tim tijelom biti saslušani bivši direktor Euromarket banke, Branimir Pajković i predsjednik Atlas grupe, Duško Knežević, dok će u petak biti saslušan bivši premijer Crne Gore, Milo Đukanović. Saslušanja koje su članovi Anketnog odbora započeli krajem jula planirano je da budu završena do 1. oktobra.
(MONDO)