Evropski sud za ljudska prava potvrdio je odluke njemačkih sudova da je britanski biskup iz Kenta, Ričard Vilijamson, izvršio krivično djelo "podsticanje na mržnju" zbog poricanja Holokausta i postojanja gasnih komora.
U odluci Evropskog suda konstatuje se da je Vilijamsonova predstavka protiv Njemačke zbog "kršenja prava na slobodu govora" neprihvatljiva i da su njemački sudovi donijeli ispravnu odluku proglasivši britanskog biskupa krivim.
Od početnih 12.000 eura novčane kazne, tokom žalbenih postupaka Vilijamsonu je novčana kazna smanjena na 1.800 eura, a Evropski sud je u svojoj odluci konstatovao da je to "blaga kazna".
Ova odluka je konačna i na nju ne postoji pravo žalbe.
U presudi objavljenoj na sajtu suda, Evropski sud je zaključio da je Vilijamson dobrovoljno dao intervju u kojem je porekao Holokaust.Intervju je dao u Njemačkoj novinaru koji radi za Švedski tv kanal SVT-1, uprkos što je znao da takve izjave podliježu u Njemačkoj krivičnoj odgovornosti.Nije insistirao tokom intervjua da ne bude emitovan u Nemačkoj i nije razjasnio sa novinarem ili TV kanalom kako će intervju biti objavljen.
Evropski sud je zaključio da je prihvatljiva odluka njemačkog suda da je krivično djelo počinjeno u Njemačkoj, jer je intervju snimljen u toj zemlji (iako je emitovan u Švedskoj, ali je kasnije preko JU tuba bio vidljiv širokom auditorijumu).
Takođe je istakao da se Vilijamsom nije nijednom ogradio od sadržaja datih izjava, niti se žalio da su njemački sudovi pogrešno ocenili njihov sadržaj.
"To vodi zaključku Suda da je Vilijamson htio pravo na slobodu govora da upotrijebi radi promovisanja ideja koje su suprotne duhu Konvencije o ljudskim pravima", navodi se u odluci suda i dodaje da je odlučivanje njemačkih sudova proporcionalno legitimnom cilju kojem se teži kao neophodnom u demokratskom drutvu.
Takođe, Evropski sud je primjetio da države koje su doživjele nacističke užase mogle, u svjetlu njihove istorijske uloge i iskustva, smatraju da imaju posebnu moralnu odgovornost da se distanciraju od masovnih zločina koje su počinili nacisti.
Novinske agencije AFP i Dojče vele prenijele su da je Vilijamson ranije bio član ultra-konzervativnog Društva Svetog Pija X, u vreme davanja sporne izjave i da je odatle izbačen 2012. godine zbog neposlušnosti.
Prethodno je iz Vatikana bio ekskomuniciran 1988. godine jer ga je zaredio fundamentalistički arhiepiskop protiv papinskih naredbi, prenose agencije.
Francuska agencija navodi da je Vilijamsonu dozvoljen povratak u crkvu 2009. godine, kao dio poteza tadašnjeg pape Benedikta poreklom iz Njemačke, da "zaliječi" raskol između Vatikana i fundamentalista.
Podsjeća da je ta odluka je uslijedila nekoliko dana nakon emitovanja spornog intervjua u kojem Villijamson poriče holokaust i da je Vatikan ubrzo saopštio da nije znao za te izjave.
Vilijamson je drugi put izopšten iz crkve 2015. godine nakon što je posvetio novog biskupa u Brazilu uprkos tome što nije bio ovlašćen da to učini.