Masovne proteste u Rumuniji proteklih dana izazvale su izmjene krivičnog zakonika i zakona o krivičnom postupku, a nezadovoljstvo je izazvano i brojnim problemima u pravosuđu.
Potpredsjednik rumunskog Sindikata pravde Oltenija Mihai Stefan rekao je Tanjugu da se pravosuđe u toj zemlji suočava sa brojnim problemima, poput loših radnih uslova, razlike u platama, kao i neujednačenoj primjeni zakona o platama.
On je naveo i nedostatak zaposlenih u paravosuđu, usvajanje novog Zakona o podršci pomoćnog osoblja, nepostojanje efikasne konsultacije prilikom promjene radnih pravila, osnivanjem odjeljenja za pomoćno osoblje.
Prošle nedelje mnogi su protestovali zbog ovih problema kao i zbog nepoštovanja odluke Ustavnog suda iz decembra 2016. godine i zakona o određivanju plate po sektorskim referentnim vrijednostima.
Najnoviji protesti posledica su stanja u pravosuđu i izmjene krivičnih zakona.
Ove izmjene nisu bile dio vladine agende, a potpuni izostanak transparentnosti je doveo do žestokih reakcija javnosti, navodi rumunski portal Digi24, prenosi B92.
Portali Digi24 i Rumunija insajder su uz pravne eksperte i pomoć nevladine antikorupcijske organizacije DNA izdvojili najproblematičnije djelove zakonskih riješenja:
Između ostalog, državni činovnici mogu biti optuženi za zloupotrebu službenog položaja samo ukoliko je nastala šteta veća od 44.000 evra i samo ukoliko se prijava podnese u roku od tri mjeseca.
Maksimalna kazna za zloupotrebu službenog položaja je smanjena sa sedam godina na tri godine zatvora ili novčanu kaznu, a ukida se i trajna zabrana obavljanja posla u državnoj službi.
Predviđeno je takođe da hitne izmjene odmah stupe na snagu, pa bi se primijenjivale i na slučajeve korupcije koji su trenutno pred sudom, mijenja se definicija konflikta interesa, a eksperti kažu da javni službenici neće imati problema ako "pružaju informacije ili pomažu pravnim licima povezanim sa njihovom porodicom u drugom koljenu".
Predviđeno je da slučajevi sukoba interesa zastarijevaju poslije samo šest mjeseci, zatim predviđa se dekriminalizacija djela nemara u državnoj službi, prenosi B92.
Takođe je predviđena amnestija za oko 2.000 zatvorenika koji su na služenju zatvorske kazne u trajanju do pet godina. Predlogom nisu obuhvaćeni osuđeni za nasilne zločine, ubistva, otmice, seksualne prekršaje, teške krađe i digitalne prevare korupcijom.