Dolazeći vojnici su dio savezničkih snaga koje imaju za cilj da ojačaju odbranu Minska.
Prvi vozovi sa ruskim vojnicima za Bjelorusiju stigli su na odredište, saopštilo je u subotu Ministarstvo odbrane Bjelorusije. Ovo dolazi nakon što su se Moskva i Minsk ranije ove nedelje dogovorili da rasporede zajedničke snage kao odgovor na pojačanu vojnu aktivnost NATO-a na granici Bjelorusije.
Ministarstvo je u saopštenju navelo da je "odluka o stvaranju regionalne grupe trupa doneta i sprovodi se isključivo radi odbrane" granica države Unije usred "tekućih aktivnosti u pograničnim oblastima". Osnovana 1999. godine, Savezna država je organizacija koju čine Rusija i Bjelorusija i nastoji da promoviše saradnju između dvije zemlje. Ruske trupe stigle su u susjednu zemlju nakon što je predsjednik Aleksandar Lukašenko ove nedelje objavio da su se Moskva i Minsk dogovorili da rasporede savezničke snage na bjelorusko tlo. Taj potez, kako je rekao, došao je kao odgovor na povećanu agresiju Kijeva i Zapada.
On je tada takođe objasnio da će, s obzirom na tekući vojni sukob između Rusije i Ukrajine, "oko 70.000" bjeloruskih pripadnika činiti većinu snaga, dodajući da će ipak biti "više od hiljadu ruskih vojnika". Usred pojačanih tenzija sa Zapadom i Ukrajinom, Bjelorusija je prošle nedelje takođe optužila Kijev da "planira da izvrši udar" na susjednu državu. Ukrajina je žestoko demantovala ove optužbe, dodajući da bi to moglo biti dio ruskog plana da "inscenira provokaciju".
Prije toga, Lukašenko je kritikovao Kijev zbog navodnih pokušaja da orkestrira provokacije na bjeloruskoj granici, tvrdeći da je Ukrajina prikupila 15.000 vojnika u toj oblasti dok je vršila izviđanje i postavljala vatrene položaje.
Bjelorusija, dugogodišnji saveznik Moskve, dozvolila je ruskim trupama da iskoriste njenu teritoriju za pokretanje vojne operacije protiv Ukrajine krajem februara. Minsk je odbacio tvrdnje zvaničnika u Kijevu da su njegove trupe direktno angažovane u akciji protiv ukrajinskih snaga. Lukašenko je prošle nedelje ponovio da je uloga njegove zemlje u sukobu ograničena na samoodbranu i, takođe, da obezbedi da "niko ne puca Rusima u leđa" sa teritorije Bjelorusije.