Vojsku Mjanmara širom zemlje napala je mreža civilnih milicija. Jedinice Narodnih odbrambenih snaga bore se za obnovu demokratije, a kao odgovor na to, vojska Mjanmara intenizvirala je napade.
Oko stotinu vjerskih objekata uništila je vojska Mjanmara u oblastima gdje je otpor protiv puča jak, posebno na sjeverozapadu i jugoistoku zemlje. Od decembra, vojska je intenzivirala napade na pretežno hrišćanske države Čin i Kaja i na pretežno budističke regione Sagaing i Magve.
U periodu između februara 2021. i januara 2022. u državi Čin uništeno je oko 35 crkava i 15 pridruženih zgrada, navodi Organizacija za ljudska prava Čin. Tokom istog perioda, najmanje 12 crkava je sravnjeno sa zemljom u državi Kaja, izvijestila je Kareni grupa za ljudska prava.
Uprkos obećanju generala nakon njihovog puča u februaru 2021. da će zaštititi vjerske objekte, crkve i manastiri nisu pošteđeni. Od aprila 2021. godine, kada su etničke milicije počele da uzvraćaju, najmanje 50 vjerskih objekata je uništeno ili opljačkano.
Ranije ovog mjeseca, granatiran je manastir u Latpandavu, selu u okrugu Jinmabin (Sagaing), pri čemu je poginulo najmanje šest ljudi koji su u njemu našli utočište. U istoj oblasti krajem februara, vojnici su upali u manastir u jednom selu u državi Čin i koristili 80 djece kao živi štit najmanje 36 sati.
"Kada je iguman manastira pokušao da pregovara sa režimskim snagama, oni su uperili pušku u monaha i nisu ga pustili da izađe iz manastira", rekao je jedan seljanin.
Sada se vjerski objekat koristi kao centar za ispitivanje gdje se muče i ubijaju civili. Ponudom lokalnog stanovništva ukradeno je oko 50 miliona kjata (28.100 američkih dolara).
Prema nezavisnom novinskom sajtu Iravadi, napadi na vjerske objekte odražavaju frustraciju hunte što nije u stanju da prevlada nad snagama protiv puča, posebno u državama Čin i Kaja, uprkos upotrebi vazdušnih udara i teške artiljerije.
Posljednjih nedjelja, država Karen (nazvana i Kain), na granici sa Tajlandom, bila je poprište intenzivnih borbi. Tokom vikenda, avioni su bombardovali nekoliko provincija, gađajući civilne ciljeve, uključujući zdravstvene ustanove. Nacionalna oslobodilačka armija Karen saopštila je da nije pretrpjela gubitke, tvrdeći da je umjesto toga ubila najmanje 60 redovnih vojnika, ali takve tvrdnje je teško provjeriti. Najmanje 150.000 civila je raseljeno u ovom regionu.
Mnoge lokalne vjerske grupe reagovale su na hitnu situaciju i na taj način pokazuju humanu stranu Mjanmara, lice naroda koji, uprkos patnji koja je obilježila njihovu istoriju, bira put solidarnosti.
Godinu dana pošto je preuzela vlast, vojsku Mjanmara širom zemlje napala je mreža civilnih milicija. Jedinice Narodnih odbrambenih snaga bore se za obnovu demokratije.
Intenzitet i koordinacija napada ukazuje na to da je zemlja sada u stanju građanskog rata.