Kandidata Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića na predsjedničkim izborima podržalo bi 50,6 odsto građana, a predstavnika većeg dijela opozicije Mladena Bojanića 35,5 odsto, pokazalo je istraživanje CEDEM-a.
Direktorica CEDEM-a, Milena Bešić, kazala je da je istraživanje „Političko javno mnjenje Crne Gore - Predsjednički izbori“, sprovedeno prije nego što je Državna izborna komisija utvrdila konačnu izbornu listu, pa se u njemu nalazi i Goran Danilović koji je odustao od kandidature, ali ne i kandidat Srpske koalicije, Dobrilo Dedeić.
Prema rezultatim istraživanja, Đukanović ima podršku 50,6 odsto ispitanika, Bojanić 35,5, kandidatkinja Socijaldemokratse partije Draginja Vuksanović 7,9 odsto, a kandidat Prave Crne Gore Marko Milačić 2,9 odsto.
Gorana Danilovića bi podržalo 2,1 odsto građana, Hazbiju Kalača 0,8 i Vasilija Miličkovića 0,1 odsto.
Bešić je kazala da bi podrška Mladenu Bojaniću mogla da poraste na 37,6 zbog odustajanja Danilovića od kandidature.
Ona je ukazala da osam odsto ispitanika još nije odredilo za kojeg kandidata će glasati.
Prema istraživanju, ukoliko bi došlo do drugog kruga za kandidata opozicije glasalo bi 45 odsto građana, a kanidada vladajuće partije 55 odsto.
Bešić je saopštila da je na pitanje ko će pobijediti na predsjedničkim izborima, bez obzira koga će glasati, 52,6 odsto ispitanika kazalo da će pobijediti Đukanović, 29,5 kandidat opozicije, dok 17,9 odsto ne može da procijeni.
Istraživanje je pokazalo da od političara najviše povjerenja građana uživaju Filip Vujanović, Milo Đukanović, Aleksa Bečia, Duško Marković i Mladen Bojanić, a najmanje Andrija Popović, Hazbija Kalač, Azra Jasavić i Vasilije Miličković.
Kada je riječ o političkim partijama DPS podržava, 43 odsto, Demokrate 21,2, i DF, 12,6 odsto, Socijalističku narodnu partiju 5,1, Socijaldemokratsku partiju četiri odsto građana.
Istraživanje je pokazalo da Građanski pokret URA podržava 3,7 odsto, Demos i Forcu po 2,4, Bošnjačku stranku dva, Socijaldemorkate (SD) 1,2 odsto i Pravu Crnu Goru 1,1 odsto građana.
Bešić je navela da je uočen rast podrške DPS-u sa 39,9 odsto, koliko su imali prošle godine, na 43 odsto, dok je zabilježen pad podrške povjerenja u SD sa 3,5 na 1,2.
Ona je rekla da je to moguće zbog činjenica da se uskoro održavaju predsjednički izbori, a da SD nema svog kandidata.
„Određen broj birača SD-a u ovom slučaju prelio se u korist DPS-a“, smatra Bešić.
Istraživanje je pokazalo da 42,1 odsto građana smatra da se Crna Gora kreće pravim putem, a 42,4 da se kreće pogrešnim.
Bešić je navela da se od juna prošle godine bilježi se nagli rast broja građana koji smatraju da Crna Gora ide pravim putem.
Prema njenim riječima, veći broj građana nezadovoljan je radom Vlade, ali je od prošle godine zadovoljstvo građana u porastu.
Od institucija građani najviše povjerenja imaju u Srpsku pravoslavnu crkvu, a najmanje u zdravstveni i obrazovni sistem i Crnogorsku pravoslavnu crkvu (CPS).
„U odnosu na kraj prošle godine povjerenje u sve institucije je u porastu, osim u manjoj mjeri u CPC“, dodala je Bešić.
Građani su najbolje ocijenili rad Ministasrtva sporta, a najlošije Ministarstva finansija i Ministarstva bez portfelja.
Bešić je istakla da je povjerenje u sve resore u značajnoj mjeri veće u odnosu na prethodno istraživanje.
Povećan je i broj građana koji smatraju da bojkot parlamenta nije opravdan, ali i onih koji vjeruju da jeste.
Istraživanje je pokazalo da je povećan stepen podrške članstva u Evropsku uniju (EU).
Prema riječima Bešić, 67,9 odsto građana smatra da Crna Gora treba da bude članica EU, 22,9 odsto da ne treba da pristupi tom savezu, a 9,2 odsto nema stav o tome.
Ona je saopštila da 47 odsto građana ne podržava NATO, 45 odsto podržava taj vojno-politički savez, a osam odsto ispitanika nema stav o tome.
U spoljnoj politici, Crna Gora po mišljenju građana treba da se većinski oslanja na EU, odnosno 49.4 odsto ispitanika, 30.3 odsto smatra da se treba oslanjati na Rusiju, a 25 odsto na Sjedinjene američke države (SAD).