Administrativni odbor predložio je danas da Skupština, na osnovu zahtjeva ODT-a, ukine imunitet poslanicima DF-a, Milanu Kneževiću, Milutinu Đukanoviću, Marini Jočić i Branku Raduloviću, radi pokretanja krivičnog postupka.
Oni se sumnjiče za nasilničko ponašanje u holu Skupštine Crne Gore u februaru.
Predlog za davanje odobrenja za pokretanje krivičnog postupka protiv četiri poslanika DF-a jednoglasno su podržali poslanici vladajuće koalicije. Sjednici Administrativnog odbora prisustvovali su i poslanici DF-a.
Sjednica je bila prekinuta na 15 minuta nakon verbalnog sukoba poslanika DF-a, Janka Vučinića, i Ljuiđa Škrelje iz Demokratske partije socijalista (DPS).
Poslanik DF-a, Andrija Mandić, rekao je da se teror režima nad tim političkim savezom nastavja.
On je saopštio da poslanici DF-a ne prisustvuju sjednici da bi narušili bojkot opozicije, već zbog samoodbrane.
„DF je pritjeran uza zid državnim terorom, akcijom tajnih službi Specijalnog državnog tužioca, Vrhovnog i Osnovnog državnog tužilaštva. Svih onih kojima kordinira i čitavom akcijom upravlja predsjenik DPS-a, Milo Đukanović, koji želi da akcijom zastrašivanja zaustavi opozicionu političku borbu koja može dovesti do promjena u Crnoj Gori“, rekao je Mandić.
On je najavio da će DF doći na sjednicu parlamenta na kojoj će biti raspravljano o predlogu za skidanje imnuiteta poslanicima tog političkog saveza.
Poslanik DF-a, Nebojša Medojević, rekao je da oni brane osnovna ljudska prava, političke slobode, višepartijski sistem, demokratiju, parlamentarizam, ustavni poredak i državu Crnu Goru.
„Ovaj parlament je u posljednje vrijeme prihvatio ponižavajuću ulogu da bude maltretiran od druge dvije grane vlasti, kao što je tužilaštvo i Vlada i to je dovoljan pokazatelj u kom se stanju nalazi višepartijski sistem i parlamentarizam u Crnoj Gori“, ocijenio je Medojević.
On je kazao da se u parlamentarnim demokratijama u parlamentu rješava ono što se u njemu dešava.
„Ovo je skidanje imuniteta državi Crnoj Gori, danas skidate imunitet parlamentu Crne Gore, demokratiji, višepartijskom sistemu“, smatra Medojević.
Poslanik DF-a, Janko Vučinić, kazao je da će DF, ukoliko se ovako nastavi sa skidanjem imuniteta poslanicima te političke grupacije, ostati bez polovine poslaničkog kluba.
„Poslanici DPS-a pokazuju kukavičluk, jer nijesu spremni ni na koji način da nam odgovore nego se kriju iza privatizovanih i zloupotrijebljenih institucija da bi se obračunavali sa najjačim opozicionim subjektom i na taj način vode političku borbu krijući se iza takvih državnih institucija“, rekao je Vučinić.
On je ocijenio da je sa takvim ponašanjem obesmišljen institut poslaničkog imuniteta.
Poslanik DPS-a, Milorad Vuletić, rekao je da ono što se u februaru desilo u skupštinskom holu prdstavlja zastiđe za sve poslanike, naročito za one koji su to napravili.
„Mi danas ovdje nikoga ne zatvaramo, nikoga ne optužujemo, jednostavno postupamo po zahtjevu nadležnog organa da mu omogućimo da izvede radnje u postupku do kraja. Neka svako svoj posao radi kako zna i umije“, naveo je Vuletić.
Dodao je da su, kada se ranije raspravljalo o odobrenju za pokretanje krivičnog postupka, problem predstavljali zahtjevi za odobrenje pritvora. „Evo danas nema hapšenja, a opet je problem skidanje imuniteta“.
Poslanik DPS-a, Bogdan Fatić, rekao je da je obaveza Skupštine da nadležnim državnim organima omoguće da ispitaju slučaj do kraja, bez ograničenja koji bi imali poslaničkim imunitetom.
Mandić je naglasio da su institucije sistema "bolesne".
Prema njegovim riječima, 95 odsto sudija koje se nalaze u crnogorskom sudstvu izabrani su u vrijeme kada ih je birao ovaj parlament i kada je o tome odlučivala parlamentarna većina i "neki Izvršni odbor DPS-a"
"I vi kažete da mi sada imamo povjerenje u to sudstvo, da imamo povjerenje u vašeg aktivistu.
Ovdje ko je na vlasti taj ne treba da brine da će u crnogorskom pravosuđu da mu se desi bilo šta", tvrdi Mandić.
%MCEPASTEBIN%