Kako biste na najbolji mogući način zaštitili svoj telefon, pročitajte savjete koji slijede.
Da li je vaš telefon dovoljno bezbjedan? Ovi savjeti će vam pomoći kako biste izbjegli greške koje korisnici konstantno prave.
Bezbjednost je na prvom mjestu. Evo kako možete izbjeći neprijatne situacije.
-Ne dozvolite da vam ukradu telefon. Zvuči vam poznato? Dešava se svakodnevno. Više od 2 miliona mobilnih telefona je ukradeno u toku 2014. godine. Ukoliko lopov dođe do vašeg telefona, može saznati dosta o vama – gdje živite, gdje radite, u kojoj banci imate otvorene račune, brojeve kreditnih kartica, sačuvane lozinke i još dosta toga.
Obratite pažnju kada idete ulicom, pogotovo u velikim gradovima. Držite telefon na sigurnijim mjestima kako lopovi ne bi mogli lako da vam ukradu telefon. Recimo u prednjim džepovima.
-Ne ostavljajte otključan telefon. Ukoliko ne koristite screen lock, krajnje je vrijeme da počnete. Ovo je za početak, najjednostavnije rješenje. Ovako lopovi neće moći da dođu do vaših ličnih informacija. Možete koristiti i lozinku, PIN ili swipe lock. Ako vaš telefon ima i skener otiska prsta, trebalo bi ga aktivirati.
-Razmislite o servisima za praćenje telefona. Ovo bi mogla biti vrlo pogodna opcija ukoliko dođe do krađe telefona kako biste mogli da locirate telefon, zaključate ga i obrišete sve podatke sa uređaja.
Na Android telefonima možete koristiti Device Manager. Na iOS uređajima imate Find My iPhone opciju koja je po defaultu uključena.
-Antivirus programi takođe mogu da zaštite vaš telefon. Instalirajte neki provjereni antivirus program kako bi skenirao vaš telefon i uklonio opasne aplikacije ukoliko je to potrebno.
-Ne koristite besplatan Wi-Fi gdje god ga pronađete. Javne Wi-Fi mreže mogu biti vrlo opasne. Neke su čak dizajnirane tako da kradu informacije ljudi koji se povezuju na njih. Međutim, besplatane Wi-Fi mreže u kafićima i na aerodromima su uglavnom bezbjedne. No, ni tada ne treba pristupati osjetljivim informacijama kao što su vaši bankovni računi.
-Ne klikćite na svakakve linkove, pogotovo na one linkove koji se nalaze u sumnjivim tekstovima. Ovo je toliko očigledno, ne treba dodatno objašnjavati.
-Ažurirajte aplikacije na telefonu redovno. Ovako će svi nedostaci, bagovi ili propusti biti uklonjeni. Još jedan od najednostavnijih načina. Takođe, redovno ažurirajte i softver na telefonu. Hakeri vole da koriste propuste u starijim verzijama, ali im to neće biti mnogo od pomoći ukoliko na svom telefonu imate najnoviju verziju, piše Cnet.