Nova WhatsApp platforma uključuje i plaćanja i nestajuće poruke. Pogledajte o čemu se radi.
Aplikacija WhatsApp omogućila svima novu opciju, koja dozvoljava korisnicima da poruke sa telefona pošiljaoca i primaoca nestanu nakon sedam dana.
Nova opcija ima za cilj da zaštiti privatnost korisnika
Takozvane nestajuće poruke će korisnicima biti dostupna krajem novembra i to podrazumijeva i Android i iOS platformu, ali neki od korisnika, čak i kod nas, imaju mogućnost već da ih koriste, posebno oni, koji su aktivirali BETA verziju WhatsApp aplikacije.
Mark Zakerberg, izvršni direktor Facebook kompanije, je još u aprilu 2019. godine najavio uvođenje nekoliko novina u aplikaciji kako bi korisnici imali više privatnosti, uključujući i opciju za nestajanje poruka. Ovu aplikaciju trenutno koristi više od dvije milijarde ljudi, ali ona još uvijek ne sadrži reklame, za razliku od Messenger, Instagram i samog Facebook-a.
WhatsApp je tako potvrdio da nakon Brazila pokreće i digitalno plaćanje i slanje novca preko aplikacije za svojih 400 miliona korisnika u Indiji. Novi servis digitalnog plaćanja i transfera novca koristiće infrastrukturu Indije, koju već koriste Walmart PhonePe i Google Pay. WhatsApp će omogućiti plaćanje računa, uplate različitih servisa i slanje novca u bankama i institucijama, koje podrže WhatsApp platni sistem, koji je već aktivan.
Watch | Mark Zuckerberg says, “Now you can send money to your friends and family through#WhatsAppas easily as sending a message."
— The Indian Express (@IndianExpress)November 6, 2020
Read here:https://t.co/Q9AQFbw3Ltpic.twitter.com/OcrNXQmGaw
Ova vijest je toliko velika da je i Mark Zakerberg lično snimio poruku o tome i objasnio korisnicima u Indiji šta će sve moći da učine koristeći novu digitalnu platformu za plaćanje i transfer novca. Facebook će neke transakcije naplaćivati, poput provizije za plaćanje računa, ali će neke biti besplatne, kao što je prebacivanje novca porukom do drugog korisnika, ali u određenim iznosima.
Nedavno je i Viber uveo usluge plaćanja za svoje korisnike u cijelom svijetu, a kod nas se očekuje tokom 2021. godine. Prva zemlja u kojoj je Viber pokrenuo ovu platformu je Ukrajina.
Da li biste vi koristili neki ovakav servis?