U Gradišci će danas biti obilježene 24 godine od zločina hrvatskih oružanih snaga u akciji "Bljesak" u zapadnoj Slavoniji, koja je bila pod zaštitom UN, gdje je ubijeno 283 Srba među kojim 114 civila.
Od 283 ubijenih ili nestalih u akciji "Bljesak" oružanih snaga Hrvatske prije 24 godine, rasvijetljena je sudbina 154 lica, a 129 se još vodi kao nestalo.
"Od 148 ekshumiranih posmrtnih ostataka iz grupnih grobnica, do sada ih je 109 identifikovano", dodaje se u saopštenju.
"Veritas" podsjeća da je tokom hrvatske agresije 1.450 pripadnika Srpske vojske Krajine bilo zarobljeno, većina na prevaru uz pomoć snaga UN, od kojih su mnogi prošli teška psihička i fizička maltretiranja u Bjelovaru i Varaždinu.
Civili koji nisu mogli ili nisu željeli da napuste svoja ognjišta, smješteni su u logore za civile, a za to vrijeme pravoslavni hramovi i srpska imanja su opljačkana, opustošena i uništena.
U vremenu nakon agresije na Zapadnu Slavoniju, Hrvatski sudovi su osudili veliki broj zarobljenih Srba na dugogodišnje kazne zatvora za ratne zločine, koje su izdržavali u zloglasnom zatvoru Lepoglava, a nekoliko desetina zarobljenika prošlo je višegodišnje specijalne torture zloglasne Lore u Splitu.
Iz "Veritasa" podsjećaju da Haško tužilaštvo, iako upoznato o svim činjenicama vezanim za "Bljesak" nikada nije otvorilo intenzivnu istragu za zločine u toj akciji, kao što ni Savjet bezbjednosti UN nikada Hrvatskoj nije uveo sankcije zato što je, kao članica UN, izvršila agresiju upravo na zaštićenu zonu organizacije kojoj je i sama pripadala.
Tužilaštvo u Hagu je, međutim već 25. jula 1995. godine, optužilo tadašnjeg predsednika Republike Srpske Krajine /RSK/ Milana Martića da je 2. i 3. maja 1995. godine "za odmazdu izdao naređenje vojnim organima RSK da granatiraju Zagreb", usled čega je poginulo šest civila, jer se pri tom "nije pridržavao zakona i običaja koji regulišu vođenje rata". Haški tribunal ga je za to osudio na 35 godina zatvora.
Na zagrebačkom Županijskom sudu, u toku je suđenje u odsustvu Milanu Martiću i Milanu Čeleketiću, predsjedniku RSK i komadantu Srpske vojske Krajine, zbog "osvetničkog raketiranja hrvatskih gradova nakon vojno-redarstvene akcije `Bljesak`", iako su ispaljivanje raketa naredili u toku izvođenja hrvatske agresije i kao upozorenje da obustave tu akciju na srpsku oblast pod zaštitom UN.
Hrvatski generali: Luka Džanko, Marijan Mareković, Mladen Kruljac i brigadir Stjepan Gašljević, koji su, po nalogu, sada pokojnih: Franje Tuđmana, Gojka Šuška, Janka Bobetka, Imre Agotića i Petra Stipetića, isplanirali i izveli akciju "Bljesak", još su na slobodi, ovjenčani slavom hrvatskih nacionalnih heroja.
Hrvatski sudovi su u parničnom postupku po tužbi sestara Radmile i Mirjane Vuković za naknadu štete zbog ubistva oca Milutina, majke Cvijete i sestre Dragane, odbili njihovu tužbu uz obrazloženje da ubistvo njihovih roditelja i sestre nije ratni zločin, već "ratna šteta", za koju država ne odgovara, uz obavezu da one državi isplate parnični trošak u iznosu od oko 3.200 eura.
Pred nacionalnim pravosuđima Hrvatske, Srbije i BiH, pokrenuto je nekoliko krivičnih postupaka za zločine nad Srbima u toj akciji, koji nisu odmakli dalje od predkrivične faze.
Obilježavanju u Gradišci prisustvovaće predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović, srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Duško Milunović, delegacija Narodne skupštine, koju čine poslanici Ognjen Žmirić, Milan Švraka, Dane Malešević i Marinko Dragišić.