Predsednik Srbije Tomislav Nikolić potpisao je danas u podne Ukaz o raspuštanju parlamenta i raspisao je parlamentarne izbore. Izborne liste se predaju do 8. aprila.
Obrazlažući odluku o izborima Nikolić je naglasio da građani treba da se izjasne da li podržavaju reforme, koje je preduzela Vlada Srbije, ocenivši da je ona učinila mnogo i da joj je potreban novi mandat kako bi bila sigurna da ima podršku građana u onome što radi.
Nikolić je rekao da Vlada u obrazloženom predlogu za raspuštanje Skupštine navela da je došlo vreme za ispitivanje podrške reformama.
Predsednik je naveo da su reforme zaista ozbiljne i veoma bolne za čitave slojeve građana i da je potrebno da se građani izjasne da li ih podržavaju do kraja kako bi živeli bolje.
Kao je rekao, vreme je da se vidi i da li možda postoji neka bolja ideja ili neko drugi ko zaslužuje poverenje građana.
"Vlada je učinila mnogo i pokrenula je čitav snop reformi", naveo je predsednik.
Istakao je da očekuje fer i demokratske izbore i podsetio da je Srbija sve svoje političke probleme rešavala na vanrednim izborima i da su građani bili u pravu kad god su birali.
Predsednik se nada da će Srbija nastaviti sa reformama i da neće odustati od puta kojim ide i da će iskazati još veću upornost. Poručio je i da opozicija ima priliku da proveri koliko je trag ostavila svojim delovanjem.
Sledi prijavljivanje stranaka za izbornu trku i podnošenje izbornih lista, kao i izborna kampanja.
Kako je ranije danas dogovoreno u Novom Sadu, 24. aprila održaće se i pokrajinski i lokalni izbori.
Predsednik pokrajinskog parlamenta Ištvan Pastor izbore će raspisati 22. marta, dok će predsednica republičkog parlamenta Maja Gojković početkom naredne nedelje raspisati lokalne.
Premijer Aleksandar Vučić juče popodne uputio je predsedniku Srbije obrazložen predlog za raspuštanje parlamenta, u kojem je naveo da je vladi potreban jasan mandata da završi reforme i dovede Srbiju pred vrata evropske porodice naroda.
Prema Ustavu, izbori treba da se okončaju najkasnije za 60 dana od dana raspisivanja.
Narodna skupština ima 250 poslanika, koji se biraju na četiri godine.
Poslanici se biraju u Republici Srbiji, kao jednoj izbornoj jedinici, na osnovu lista političkih stranaka, stranačkih koalicija, drugih političkih organizacija i lista koje predlože grupe građana, a poslanički mandati se raspodeljuju srazmerno broju dobijenih glasova.