SPC obilježava danas veliki praznik - Svetu velikomučenicu Marinu, u narodu poznatu kao Ognjenu Mariju.
Mošti ove svetiteljke počivaju u manastiru Svete Marine u Albaniji, na planini Longa iznad Ohridskog jezera.
Praznik Ognjena Marija, kao i praznici svetiteljki koji slijede u avgustu - Blaga Marija i Trnova Petka, u crkvenom kalendaru nije upisan crvenim slovima, ali spada u veoma važne i poštovane praznike, pogotovo među žanama.
Ovu svetiteljku posebno poštuju žene tako da se tog dana ne radi ni u kući, ni u polju, a u narodu se kaže da na Ognjenu Mariju "ne valja ni konac u iglu udjenuti".
Prema narodnom vjerovanju, Sveta Marina pali i kažnjava ognjem i,kao Sveti Ilija koji kažnjava gromom, ona spada u "ognjevite" svece.
Običaj je da se na ovaj praznik, kada zbog velike vrućine "gori nebo i zemlja", ne rade nikakvi poslovi.
Prema vjerovanjima, one kojima se na ovaj dan zapali žito ili sijeno Marija opominje jer su se ogriješili radeći na praznik.
U narodnom predanju čuvaju se primjeri o vatri ili gromovima koji su u vrele praznične dane spalili žito, sijeno i domove ljudi koji su se ogriješili radeći na praznik Ognjene Marije.
Prema narodnom vjerovanju, Ognjena Marija pali i kažnjava ognjem, a grmljavina na ovaj dan tumači se kao "loš znak".
To može da označava, kako kažu predanja, tešku i sušnu godinu, dok ima i tumačenja da to može ukazivati na bolest i siromaštvo.
Vjeruje se da djevojke na ovaj dan treba da poklone ogledalce mladiću koji im se sviđa i da će taj zauvijek u njih gledati kao "u svoj odraz u ogledalu".
Sveta mučenica Marina je rodom je iz Antiohije, krstila se u 12. godini i rano je ostala bez majke, a otac ju je, kada je saznao da je hrišćanka, otjerao od kuće.
Na putu iz Antiohije ona je srela eparha Olimvrija koji je pošao da goni hrišćane.
Pošto je odbila ponuđeni brak i zbog njene vjere u Gospoda Isusa Hrista, gnijevni eparh naredi da je izlože najgorim mukama.
Sveta velikomučenica Marina posječena je mačem u 16. godini, u doba cara Dioklecijana.
Mošti ove svetiteljke nalazile su se u Carigradu do dolaska krstaša, a danas se njena ruka nalazi u svetogorskom manastiru Vatopedu.
U manastiru Svete Marine u Albaniji, na planini Longa iznad Ohridskog jezera, počivaju njene čudotvorne i svete mošti, koje posjećuju i klanjaju im se i pravoslavni i muslimani.
Ognjenu Mariju neke pravoslavne porodice obilježavaju kao krsnu slavu.