Dobri rezultati u suzbijanju nelegalnog ribolova u Crnoj Gori nastavljeni su u ovoj godini, zahvaljujući koordiniranim aktivnostima nadležnih institucija i pojačanim kontrolama, rekli su iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja
Iz tog resora su podsjetili da je, kao odgovor na dugogodišnje probleme u vezi sa nelegalnim ribolovom i izlovom nedozvoljenim alatima, Vlada u junu 2017. formirala Radnu grupu, u cilju efikasnijeg djelovanja nadležnih institucija.
Kako se navodi, pristup koordiniranih i partnerskih aktivnosti institucija i civilnog sektora dao je značajne rezultate u suzbijanju navedenih negalnih aktivnosti, kako na moru, tako i na rijekama i Skadarskom jezeru, koje je bilo posebna meta krivolovolovaca.
U cilju efikasnog sprovođenja daljih aktivnosti na tom planu, u Podgorici je danas održan sastanak Radne grupe.
Predstavnici ministarstava poljoprivrede i ruralnog razvoja i unutrašnjih poslova (MUP) su članovima radne grupe prezentovali izvještaj o sprovedenim aktivnostima u borbi protiv nelegalnog ribolova za prva tri mjeseca ove godine.
Prema riječima generalne direktorice Direktorata za ribarstvo Slavice Pavlović, pored obavljenih kontrola na rijekama i moru, poseban akcenat u predhodna tri mjeseca bio je na Bokokotorskom zalivu, odnosno na reonima Tivatskog i Kotorskog zaliva.
Kako je navela, tu su zaplijenjeni kilometri nelegalno postavljenih i neobilježenih ribolovnih alata i opreme i oduzete desetine kilograma nedozvoljeno sakupljenih školjaka.
Pomoćnik direktora Sektora policije opšte nadležnosti, Nikola Janjušević, ukazao je na činjenicu da je veliki uspjeh postignut i većim angažovanjem Plovne jedinice MUP-a i tim što kontrolu nelegalnog izlova i prometa obavljaju i pripadnici saobraćajne policije.
Veoma značajne akcije u prethodnom periodu sproveli su ribočuvarske službe JP Nacionalni parkovi Crne Gore, nacionalni park Skadarsko jezero, gdje je zaplijenjena velika količina nelegalnih ribolovnih plovnih objekata i elektro agregata
Predsjednik Saveza sportsko ribolovnih organizacija Crne Gore, Omar Bašić, izvijestio je radnu grupu o rezultatima rada svih Sportsko - ribolovnih klubova, korisnika ribljeg fonda, na suzbijanju nelegalnih aktivnosti na rijekama i jezerima.
„U cilju nastavka i poboljšanja sprovođenja aktivnosti u borbi protiv nelegalnog ribolova, na sastanku radne grupe se posebno raspravljalo o mjerama koje su dio Akcionog plana, odnosno o tome dokle se stiglo u implementaciji tih mjera“, kaže se u saopštenju.
Kako se navodi, zaključeno je da je ta radna grupa djelovanjem opravdala formiranje, da je dosta urađeno, ali da se mora nastaviti još jače sa sprovođenjem svih planiranih mjera.
Predstavnik grupe građana Stop krivolovu, Aleksandar Vuković, predložio je da je u cilju potpunije kontrole i ostalog dijela obale potrebno stacionirati jedno plovilo MUP-a na dobro poznatim kriznim tačkama na obali, te formirati riobočuvarsku službu na moru koja bi pomagala inspekciji, kao što je to slučaj na rijekama i jezerima.
Članovi Radne grupe saglasili su se da je potrebno planirati intenzivniju kampanju podizanja svijesti javnosti, naročito putem medija, u cilju boljeg upoznavanja sa preduzetim aktivnostima i negativnim posljedicama po morski i slakovodni ekosistem koje izaziva upotreba eksplozivnih naprava i drugih nedozvoljenih alata u svrhu ulova ribe.