Vremenske prilike koje su obilježile mjesec za nama bile su raznolike, pa smo tako mogli uživati i u sunčanim danima, iako je palo dosta kiše, ali i snijega
Meteorolog Branko Micev za MONDO kaže da je definitivno najviše padavina u toku januara bilo na Cetinju, gdje je u prosjeku palo oko 404 litra kiše/snijega po metru kvadratnom. Slijedi Podgorica sa 217 litara padavina, dok je u Kolašinu palo oko 199 litara.
Januar je bio, za razliku od prošle godine, prilično hladan, a najhladnije je, očekivano, bilo na Žabljaku, gdje je maksimalna dnevna temperatura iznosila minus dva stepena Celzijusa.
Najtoplije, ako možemo tako reći, bilo je na primorju gdje se najviša dnevna temperatura kretala izmešu 10 i 13 stepeni, u zavisnosti od grada do grada.
Međutim, naš sagovornik kaže da početak ove godine nisu obilježili neki rekordni meteorološki parametri.
„Postoje neka mala odstupanja u pogledu klimatske normale, ali sve je to u prirodnim granicama“, kazao je Micev.
Ipak, bilo je situacija koje nisu uobičajene, a koje su uticale na normalno funkcionisanje građana.
„Tokom januara bile su neke značajne situacije, kao što su sniježne padavine 9. i 10. januara, na primorju i u Podgorici. Na području Podgorice palo je 15 centimetara snijega, zbog čega je aerodrom bio zatvoren. Na primorju je došlo do prekida dalekovoda zbog čega su bez struje ostali Bar i Ulcinj, a to je posljedica meteoroloških prilika – istovremeno padanje jake kiše, snijega i jakog vjetra“, objašnjava on.
Dodaje da nas ni u narednom periodu ne očekuju vremenski uslovi koji su neuobičajeni za ovo doba godine.
„Što se tiče vremenskih prilika u narednim danima, u utorak se očekuje promjenljivo oblačno, u srijedu pretežno oblačno, povremeno sa slabim snijegom na sjeveru Crne Gore u planinskim predijelima. U nižim predjelima duvaće umjeren do jak vjetar. U drugoj polovini sedmice očekuje se umjereno vrijeme sa sunčanim intervalima, uglavnom bez padavina“, prognozira Micev.