Preduzeće Deponija počelo realizaciju više kapitalnih projekata kojima će Podgorica dostići najviše ekološke standarde koji su ujedno i uslov za prijem Crne Gore u EU.
Na regionalnoj deponiji Livade u Podgorici u toku je izgradnja dva kapitalna projekta za tretman otpada u Glavnom gradu ukupne vrijednosti preko tri miliona eura. Nakon šest godina od kako je najavljena izgradnja postrojenja za proizvodnju električne energije iz bio-gasa, realizacija ovog projekta počeće početkom naredne godine. Kapitalni radovi koje je pokrenulo ili će u bliskoj budućnosti pokrenuti preduzeće Deponija, ispoštovaće se najveći ekološki standardi o zaštiti zemljišta, podzemnih voda i vazduha, što je jedan od uslova za prijem Crne Gore u EU.
Direktor Deponije Arsenije Boljević kaže za MONDO da je implementacija ovih projekata od velikog značaja ne samo za Glavni grad, već i za Crnu Goru.
„Izgradnja Postrojenja za tretman procjednih voda na deponiji „Livade“ u Podgorici, se finansira iz odobrenog zajma EIB-a,a završetak realizacije ovog kapitalnog projekta sa probnim radom očekuje se do kraja 2016.godine. Izgradnjom ovog postrojenja i njegovim puštanjem u rad, uz već izgrađeni sistem prikupljanja i kontrolisanog spaljivanja deponijskog gasa na tzv. „baklji»“ ispoštovaće se najveći ekološki standardi o zaštiti zemljišta (tla), podzemnih voda i vazduha koji su propisani direktivama EU za ove vrste objekata. U postrojenju se biološki tretiraju ocjedne vode iz kade i dovode do nivoa tehnički ispravnih, nakon čega se mogu nesmetano puštati u gradsku kanalizaciju. Vrijednost investicije iznosi oko dva miliona eura, izvodjač radova je grčki konzorcijum Karkanias a Nadzor projekta radi srbsko-slovenački konzorcijum Beo-hidro, Hidro-indžinjering“, objašnjava Boljević.
Na deponiji Livade krajem maja započeti su i radovi na izgradnji nove sanitarne kade.
„Nakon završenog tendera za izgradnju sanitarne kade br.3 potpisan je ugovor sa izvođačem radova Bemax i krajem maja započeti su radovi na istoj. Vrijednost ove investicije iznosi 1.150.000 eura . Budžetom Glavnog grada Podgorice za 2016.godinu opredijeljeno je 400.000 eura, a ostatak sredstava Društvo će obezbijediti iz sopstvenih prihoda. Ukoliko vremenski uslovi dozvole, projekat će biti završen i prije ugovorenog roka koji je 180 dana“, kaže Boljević.
On objašnjava da je integrisana dozvola za upravljanje otpadom koju je d.o.o Deponija dobila od Glavnog grada obavezuje ovo društvo da na realizaciju projekata koji će uticati na sprečavanje negativnog uticaja rada deponije na životnu sredinu.
“Jedan od tih projekata je izgradnja postrojenja za proizvodnju električne energije iz deponijskog gasa sa ciljem da se valorizuje njegov energetski potencijal. Proizvodnja električne energije iz deponijskog gasa smatra se obnovljivim izvorom energije i ima pozitivan ekološki efekat zbog sprečavanja emisije i „gasova staklene bašte“ u atmosferu,uz stvaranje ekonomske dobiti. Dobijena je saglasnost Skupštine Glavnog grada za raspisivanje tendera jer je planirano da se projekat realizuje u formi javno-privatnog partnerstva.Elektrana na bio-gas bi bila karakteristične snage oko 6.570.000 kw/h po godini ,a vrijednost planirane investicije iznosi oko dva miliona eura“, navodi Boljević.
On ističe da je implementacija ovog projekta od velikog značaja ne samo za Glavni grad, već i za Crnu Goru.
“Ovo je prvi projekat ove vrste u našoj državi. Njegovom realizacijom, iz bio gasa koji se stvara u sanitarnim kadama, proizvodiće se električna energija. Implementacija ovog projekta doprinijeće održivom razvoju, prije svega promovisanjem prozvodnje električne energije iz obnovljivih izvora. Interesovanje za ovaj projekat je veliko kako sa domaćih tako i sa inostranih adresa. Privatni partner će imati obavezu da dodatno investira u pokrivanje postojece sanitarne kade”, kaže Boljević.
Direktor podgoričke Deponije dodaje da ovo preduzeće ulaže velike napore u cilju smanjenja broja nelegalnih auto-otpada, te da bi uspjeh na tom planu automatski značio bolju uposlenost Pogona za tretman vozila koje posluje u okviru Deponije.
“U Pogonu za tretman vozila van upotrebe obrađeno je 652 kompletna vozila. Problem nedovoljne upošljenosti kapaciteta ovog pogona je veliki zbog broja nelegalnih otpada, koji neadekvatnim odlaganjem starih vozila direktno ugrožavaju životnu sredinu. U saradnji sa Sekretarijatom za komunalne poslove i saobraćaj i Agencijom za zaštitu životne sredine, mi ulažemo napore da se smanji broj istih čime bi se stvorili uslovi znatno većeg upošljavanja kapaciteta Pogona za tretman vozila van upotrebe i spriječilo zagađivanje životne sredine u Glavnom gradu od ove vrste opasnih otpada. Pogon radi od 2010 godine a vrijednost projekta bila je nešto oko milion eura“, zaključio je Boljević.