Centralna banka Crne Gore (CBCG) je u periodu od januara do juna otkrila, odnosno obradila 316 komada falsifikata eura, pri čemu je najviše novčanica od 100 eura, dok u kovanicama prednjače dva eura.
Iz CBCG su saopštili Pobjedi da broj otkrivenih, odnosno obrađenih falsifikata nije povećan u odnosu na isti period prošlih godina. Trgovci, ali i građani su kazali da se sa sezonom svake godine poveća količina falsifikovanog novca u opticaju.
U CBCG su naveli, odgovarajući na pitanje da li je povećana količina falsifikovanog novca u opticaju s obzirom na to da se trgovci žale da u posljednje vrijeme često od mušterija dobijaju sumnjivi novac, da je od ukupno otkrivenih 316 komada falsifikata, 65 komada od 100 eura i 102 komada u apoenu od dva eura.
Euro je valuta čiji se falsifikovani apoeni najčešće pojavljuju u Crnoj Gori.
“U prvoj polovini ove godine otkriveno je 179 komada novčanica eura i 137 kovanog novca, takođe eura. Otkrivena su svega tri komada falsifikovanih američkih dolara”, rekli su iz CBCG.
Najviše falsifikata je otkriveno u centralnoj regiji Crne Gore.
“Najviše ili 114 falsifikovanih novčanica eura otkriveno je u centralnoj regiji ili 64 odsto. U južnoj regiji 56 komada ili 31 odsto, dok je u sjevernoj regiji otkriveno devet komada ili pet odsto”, pokazali su podaci CBCG.
U Crnoj Gori je prošle godine otkriveno hiljadu komada falsifikovanog eura, što je 13 odsto više nego 2014. Najveći broj falsifikovanih novčanica eura otkrivenih u opticaju tokom prošle godine odnosi se na 50 eura , a kod kovanog novca dva eura.
Falsifikatori se najviše opredjeljuju za štampanje novčanica, jer su one najčešće u prometu i ne izazivaju sumnju, a i njihovo falsifikovanje nije skupo.
Građani teško mogu da prepoznaju dobro falsifikovanu novčanicu, a ponekad ni bankarski službenici to ne mogu bez prethodne provjere na aparatu.
Iz CBCG građanima savjetuju da provjeravaju ispravnost novčanica i da obrate pažnju na karakteristike zaštite.
“Novčanice eura izrađene su od potpuno pamučnog papira i pružaju jedinstven osjećaj pod prstima. Inicijali Evropske Centralne banke (ECB), centralni motiv, kao i nominalna vrijednost sa aversa novcanice izrađeni su reljefnom štampom i mogu se osjetiti prilikom dodira”, objasnili su iz CBCG.
Vodeni žig proizvodi se, kako su dodali, procesom tanjenja papira, numerički dio vodenog žiga je svjetliji i tanji. Zaštitna nit utkana u papir, uočava se kada se novčanica okrene ka svjetlu. Na njoj se nalazi mini i mikro štampa.
“Providni registar, detalji motiva nanose se preciznom štampom sa obje strane novčanice, tako da kada se novčanica pogleda ka svjetlu motiv postaje kompletan”, naveli su iz CBCG.
Treba provjeriti i hologramsku traku koja prilikom naginjanja novčanice od deset i 20 eura reflektuje širok spektar boja i motiva, oznaku valute, nominalne vrijednosti, mini i mikro tekst.
“Presijavajući sloj ili traka nanešen je sa poleđine novčanice i uočava se prilikom naginjanja. Veoma je otporan na habanje i na njemu se nalaze oznake valute i nominalne vrijednosti. Hologramski pečat kod 50, 100, 200 i 500 eura na kome je prikazan centralni motiv, mikro tekst sa oznakama valute i nominalne vrijednosti, perforacija oznake eura i demetalizirana zona. OVI mastilo mijenjajuće boje pri naginjanju prelazi od sjajno tamno roze u maslinasto zelenu boju”, precizirali su iz CBCG.
Rekordan broj falsifikovanih novčanica CBCG je otkrila u periodu od 2006. do 2008. godine.