PODGORICA 12. 1. - Sastanak predstavnika crnogorske Vlade i najvećih svjetskih finansijskih institucija, koji će biti posvećen modelima finansiranja projekata iz oblasti energetike, biće održan u ponedjeljak, najavljuje Republika pozivajući se na izvore iz Ministarstva za ekonomski razvoj.
Na ovaj način, Vlada će pokušati da “privoli” svjetske finansijske institucije da učestvuju u rekonstrukciji energetskog sistema i gradnju novih izvora energije.
Pomoćnik ministra za ekonomski razvoj u sektoru energetike Miodrag Čanović kazao je da su na sastanak pozvani predstavnici Svjetske banke, Evropske banke za obnovu i razvoj, Evropske investicione banke i njemačke razvojne banke KfW.
“Sastanak, koji je radnog karaktera, biće prethodnica investicionoj konferenciji koju će Vlada organizovati početkom marta, u cilju privlačenja novih investicija u energetici, što bi trebalo da doprinese širenju informacija o potencijalima Crne Gore i podstakne investitore na ulaganja“, rekao je Čanović Republici.
Martovska investiciona konferencija će, kako se očekuje u Vladi, biti najveća te vrste ikada održane kod nas, u novijoj crnogorskoj istoriji.
U Vladi su procijenili da je potrebno čak dvije milijarde eura za realizaciju nedavno usvojene Strategije energetskog razvoja do 2025.godine. Osim toga, u narednih pet godina u energetski sektor u Crnoj Gori treba investirati oko 500 miliona eura kako bi on bio stabilan, a snabdijevanje električnom energijom uredno.
Prema procjenama iz Ministarstva za ekonomski razvoj, u distributivnu prenosnu mrežu i dio proizvodnih sistema neophodno uložiti 300 miliona eura, a za rehabilitaciju prvog bloka TE “Pljevlja” stotinu, a za drugi blok TE preko 170 miliona eura.
Što se tiče realizacije Strategije razvoja energetike, za ulaganja u nove hidroelektrane je potrebno 565 miliona eura, gradnja malih izvora energije “nosi” 120 miliona, dok je za izgradnju vjetroelektrana neophodno uložiti cijelih 60 miliona eura. Gradnja planirane TE na otpad koštaće 32 miliona, dok su ulaganja u izvore energije na biomasu projektovani na 7,5 miliona eura.
Za revitalizaciju postojećih hidroelektrana je potrebno čak 130 miliona eura, od čega u postojeće male elektrane treba uložiti cijelih četiri miliona eura.
(MONDO)