PODGORICA 2. 1. - Nakon dobijanja novih identifikacionih dokumenata, čije izdavanje počinje ove godine, državljanin Crne Gore moći će da dokaže državljanstvo posjedovanjem lične karte, a ne samo na osnovu uvjerenja o državljanstvu.
U nekim uslovima, nova lična karta možći će da posluži čak i umjesto pasoša! Obrazac lične karte pored obaveznih podataka, sadržaće mašinski čitljiv zapis – podatke o imaocu tog dokumenta.
Zahtjev za dobijanje lične karte podnosiće se u svim opštinama, uključujući Tuzi i Golubovce, ali će se unošenje podataka u obrazac lične karte obavljati isključivo na jednom mjestu u Podgorici.
Građanin koji zbog nacionalne i vjerske pripadnosti nosi kapu ili maramu kao sastavni dio nošnje, moći će da bude fotografisan sa tim odjevnim predmetima. Građanin neće ići na fotografisanje kod fotografa, već će sve obavljati u područnim jedinicama MUP-a.
Izdavanje novih crnogorskih pasoša počinje u aprilu. Nova putna dokumenta biće elektronska, sadržaće bezkontaktni čip, a stranica sa podacima biće izrađena od polikarbonata.
Pasoš će sadržati sigurnosne karakteristike, koje su takve da ga čine gotovo nemogućim za falsifikovanje. „Personalizacija, odnosno unošenje podataka u pasoš, vršiće se metodom laserskog graviranja“.
Svi identifikacioni dokumenti biće, inače, od polikarbonata, uključujući i vozačku dozvolu čija zamjena, takođe, počinje u 2008. godini.
(MONDO)