Studija koju su sproveli istraživači iz Velike Britanije ukazuje da su društvene mreže loše po mentalno zdravlje mladih.
Nova studija daje na značaju onome što su svi uvijek pretpostavljali: društvene mreže imaju prilično negativne efekte na tinejdžere, pogotovo Instagram i Snapchat.
Studiju po imenu Status of Mind, su sproveli istraživači iz Kraljevskog Društva za Javno Zdravlje iz Ujedinjenog Kraljevstva. Naučnici su anketirali 1.479 mladih Britanaca od 14 do 24 godine, pitajući ih kako se osjećaju u vezi uticaja različitih društvenih medija na njihovo mentalno zdravlje. Uračunali su nekoliko faktora, kao što su neispavanost, vršnjačko nasilje, osjećaj identiteta i samosvjesnost.
Rezultati sugerišu da su dvije najgore mreže za djecu, Instagram i Snapchat, pošto su imali užasne rezultate za verbalno nasilje, tjelesnu samosvjesnost i nelagodu. Twitter i Facebook nisu bili mnogo bolji. YouTube je bio jedini koji je izazivao više pozitivnih nego negativnih osjećanja, prenosi TNW.
Igranje nasilnih video igara (NE)utiče na empatiju
To je možda zbog toga što su Instagram i Snapchat aplikacije bazirane na fotografijama, što znači da je teško izbjeći vizuelna poređenja. Obje aplikacije se rangiraju visoko na „Strah od propuštanja“ kategoriji, a istraživači su primijetili da izazivaju nelagodnost kod drugih korisnika:
„Viđajući prijatelje konstantno na odmoru ili kako uživaju u izlasku može učiniti da se mladi ljudi osjećaju kao propuštaju mnogo dok drugi uživaju u životu. Ova osjećanja mogu izazvati stav poređenja i očajanja kod mladih ljudi. Osobe mogu vidjeti veoma fotošopirane, izmijenjene ili namještene fotografije i video zapise i porediti ih sa svojim, naizgled, običnim životima.“
Facebook igra "Plavi kit" ubija djecu?
Istraživači preporučuju da je način da se poremete negativne emocije, taj da se korisnici podsjete da život postoji izvan tih aplikacija, sa iskačućim upozorenjima koja bi podsjećala ljude da su dostigli kritičnu masu upotrebe društvenih medija i žigovima koji ukazuju da je neka fotografija digitalno manipulisana.