Klub odbornika Demosa u podgoričkom parlamentu pozvao je vlast u Glavnom gradu da povuče odluku o podizanju spomenika vojvodi Mirku na glavnom gradskom trgu, i da, kako su naveli, ne povređuje uspomenu na nevine žrtve.
„Pozivamo vlast u Podgorici da ne povređuje uspomenu na nevine žrtve i da odustane od gradnje spomenika vojvodi Mirku. Podgorici ne treba stalno podsticanje na svađe i povređivanje dubokih rana“, kazao je predsjednik Kluba odbornika Demosa, Goran Radonjić.
Prema njegovim riječima, Podgorica, kojoj pripadaju Kuči, nije mjesto za spomenik vojvodi Mirku.
„Taj spomenik, još u centru Podgorice, podsjećao bi ne samo Kuče, nego svakog čovjeka, na tragične događaje poznate kao pohara Kuča“, kazao je Radonjić.
Kako je naveo, tada su, po svjedočenjima, među ubijenima bila čak i djeca u kolijevci, koja ne mogu biti kriva ni za šta.
Radonjić je istakao da se ubijanje djece mora osuditi, a ne, kako je kazao, slaviti, niti opravdavati.
„Štaviše, mora se osuditi i svako ko, makar i indirektno, daje opravdanje za ubijanje djece. On ne samo da brani ono što se ne smije braniti, on otvara put da se nešto takvo ponovi. Zašto srednjoškolce učimo da ništa na svijetu nije vrijedno jedne dječije suze, ako će neko da opravdava i slavi ubijanje djece“, upitao je Radonjić.
On smatra da se vlast u Podgorici, umjesto da nešto učini da život građana bude bolji, opredijelila da joj prioritet bude podizanje spomenika. „Pa i to radi naopako i štetno po društvo“.
„Podgorica, a i cijela Crna Gora, osim bogate istorije kojom se ponosimo, ima previše bolnih perioda i događaja, i dubokih nezaraslih rana. Gotovo čitav prošli vijek obilježen je raskolima čije posljedice i danas osjećamo, a to se odnosi i na naše vrijeme“, kazao je Radonjić.
Zato, kako je naveo, barem na retoričkom nivou, gotovo svako u javnosti govori o prevazilaženju podjela, od političkih subjekata do javnih ličnosti, pa i vlasti.
Radunović: Referendum o spomeniku vojvodi Mirku
Problem je, smatra Radonjić, u tome šta neko radi, a nerijetko i šta neko govori. „Jer, ako se govori protiv podjela, a odmah slijedi da je neko, bilo ko, izdajnik, onda je u pitanju ne samo neodgovornost, nego djelovanje koje je štetno i veoma opasno po društvo“.
„Isto se odnosi i na djelovanje koje treba da nas stalno podsjeća, u afirmativnom kontekstu, na činjenje koje je dovelo do nevinih žrtava i da nam, čak, ukazuje da je neko ko je nevin ubijen s pravom“, kazao je Radonjić.
Prema njegovim riječima, svaka odgovorna vlast bi sa velikom pažnjom i osjetljivošću radila na tome da istorijske rane zacijele i da se gradi društvo sloge i zajedništva.
„Jedno su političke razlike, ali prema žrtvama moramo imati poštovanje, i raditi na tome da nam se sukobi i bratoubilaštvo nikad više ne dogode“, istakao je Radonjić.
Kako je naveo, ne samo da sadašnja vlast u Glavnom gradu ne radi na pomirenju, nego praveći u centru Podgorice spomenik vojvodi Mirku povređuje i ponovo otvara rane nastale prije 160 godina.
Radonjić smatra da vojvoda Mirko, zbog svojih zasluga za slobodu Crne Gore, zaslužuje poštovanje, „ali se ne može izbrisati, a kamoli vrednovati, ono što nikako nije za vrednovanje“.
„Šteta je već učinjena i samom odlukom o podizanju spomenika, ali nije kasno da se prizna greška, i ta odluka povuče, prije nego što se napravi još veća i dalekosežnija šteta“, zaključio je Radonjić.