Na Plavskom jezeru je otkrivena još jedna nova vrsta za crnogorsku ornitofaunu – mali labud, saopšteno je iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP).
Mali labud (Cygnus columbianus) je, kako pojašnjavaju iz CZIP-a, vrsta karakteristična za sjevernu tundru.
“Budući da se u odnosu na našu zemlju najbliže gnijezdi na dalekom sjeveru, tačnije u Sibiru, a zimu obično provodi u Velikoj Britaniji, Holandiji i drugim zemljama zapadne Evrope, pravo je iznenađenje da je 5 jedinki odlučilo da po prvi put zimuje baš na Plavskom jezeru“, kaže se u saopštenju.
Iz CZIP-a dodaju da je to u Crnoj Gori prvi zabilježen podatak. „Naročito smo ponosni što je do otkrića ove vrste došao pasionirani ljubitelj prirode i fotograf, Tehran Palavrtić, ribočuvar SRK Plavsko jezero“.
„Imajući u vidu da se mali labud nalazi na Aneksu I Ptičije direktive, čime je stavljen akcenat na potrebu zaštite ove vrste, prije svega njenog životnog prostora, pojavljivanje na Plavskom jezeru, pokazatelj je potencijalno dobrog stanja tog planinskog ekosistema“, rekli su iz CZIP-a.
Kako su rekli iz te organizacije, ova godina je bila rekordna za crnogorsku ornitologiju.
„Pored ove, otkrivene su još dvije nove vrste i to na Ulcinjskoj solani. Sa malim labudom, fond vrsta povećan je na 351“, dodaje se u saopštenju.
Iz CZIP-a su rekli da je u martu kustos Joanneum muzeja iz Austrije, Peter Sackl, otkrio prisustvo žutoglave pliske (Motacilla citreola), koja poput malog labuda gnijezdi u Sibiru i Rusiji i čija ruta migracije takođe nije uobičajena za Crnu Goru.
„Drugi nalaz doprinos je kolege Boruta Rubinića iz DOPPS – BirdLife Slovenija, koji je otkrio širokokljunu sprutku (Limicola falcinellus), koja tokom migracije preleti preko pola planete, pa samim tim i spada u najizdržljivije letače“, kazali su iz CZIP-a.
Obje vrste, kako se navodio, otkrivene su tokom redovnog monitoringa ptica koji CZIP sprovodi na ulcinjskoj Solani već 15 godina.