Potpredsjednik Vlade Duško Marković poručio je da neće podnijeti ostavku zbog svoje procjene u vezi sa mogućim incidentima na protestima Demokratskog fronta, navodeći da i dalje stoji iza te izjave i da je ona bila politički odgovorna.
Marković je danas danas u parlamentu odgovarao na pitanja poslanika.
Odgovarajući na pitanje poslanika Nebojše Medojevića na osnovu kojih operativnih saznanja je, 18. septembra, dao izjavu u vezi mogućih incidenata na protestima DF-a 27. septembra, Marković je kazao da je to bila politički odgovorna izjava, i da i danas stoji iza nje.
Marković je rekao da te noći „nije Bog doprinio da nema žrtava, nego profesionalna akcija države i državnog aparata“.
On je kazao da je tačno da je 18. septembra dao izjavu u vezi sa mogućim incidentima, i dodao da ta mogućnost postoji na bilo kojem skupu, i u Crnoj Gori, i van nje.
„Gdje i ko izaziva incidente na javnim skupovima? Pojedinci, a ne organizovane formacije. To nije bila poruka vama, nego nekome ko bi mogao to da zloupotrijebi. Incidente izazivaju pojedinci, to nije bilo upućeno vama. To je bila politički odgovorna izjava, i danas stojim iza nje“, naveo je Marković.
On je rekao da nije ništa lično imao protiv okupljanja DF-a. „Ali imam protiv vaše namjere da nasilno uđete u parlament“, dodao je Marković.
On je kazao da Medojević stalno izlazi sa nekim povjerljivim podacima o zavjerama na globalnom, regionalnom i nacionalnom nivou.
„Vi sigurno pripadate nekoj službi, i vrlo ste vješt operativac, da ne kažem špijun, kako vi nas kvalifikujete“, dodao je Marković.
On je negirao tvrdnje poslanika Milana Kneževića da su za obezbjeđivanje oktobarskih protesta DF-a bile angažovane neovlašćene osobe.
„Crna Gora ima snage reda koje imaju i kapaciteta i ovlašćenja da štite ustavni poredak i pravni sistem države, i zato nijesu potrebne ni tuđe snage, ni paravojne i parapolicijske strukture“, naglasio je Marković.
On je poručio da će državne institucije uvijek, u skladu sa zakonom, na profesionalan i odgovoran način odgovoriti na svaki izazov i ugrožavanje državnih interesa.
Na pitanje da li je upoznat sa video snimkom od 17. oktobra koji, kako tvrdi Knežević, pokazuje brutalni napad MMA borca Nikolaja Dragovića na njega, Marković je rekao da nije vidio snimak, i da je o tom događaju upoznat preko saopštenja DF-a.
„Ja u ovom slučaju nemam baš nikakve nadležnosti. To su nadležnosti Tužilaštva i policije, ako dobije nalog od tužilaštva“, kazao je Marković.
Knežević je pitao Markovića i na koje je strukture i zvaničnike mislo i o kakvoj vrsti logistike je govorio kada je iznio tvrdnju da iza organizacije protesta DF-a stoje određene nacionalističke strukture iz Srbije i zvaničnici iz Moskve.
Marković je podsjetio da je DF kazao da su oni pozvali Rusiju da garantuje vojnu neutralnost Crne Gore i rezultate referenduma, što je poziv na direktno miješanje u unutrašnje stvari suverene države.
On je istakao da nikad nije rekao da iza organizacije protesta stoje zvaničnici Moskve.
“Nikada to nijesam rekao, ali postoji podrška određenih struktura iz Rusije i svjedoci smo da su podršku protestima manifestovali raznim tekstovima i posjetama različitih struktura iz Rusije Crnoj Gori”, kazao je Marković.
Prema njegovim riječima, o tome svjedoče i saopštenja dijela ruskih državnih medija kao „i nekih političara koji ne ostavljaju sumnju da je ruska politika bila na strani organizatora protesta“.
“Iz njih se jasno vidjela podrška zahtjevima protesta, pri čemu danas neću pominjati saopštenja Ministarstva vanjskih poslova Rusije da nije dobro prekidanje protesta, povezujući ih sa gušenjem alternative protivnicima NATO-a u Crnoj Gori”, ocijenio je Marković.
On je poručio da ostaje pri tvrdnjama i procjenama koje je tada saopštio.
Marković je podsjetio da je ranije rekao i da postoji podrška protesta i od određenih nacionalističkih struktura van Crne Gore. “Jasno se vidjelo da ta podrška postoji, da su ti ljudi bili ovdje, da su imali različite uloge”.
Odgovarajući na pitanje poslanika Emila Labudovića da li će pozvati na odgovornost svoje saradnike na osnovu čijih je podataka donosio procjene u vezi sa protestima DF-a, ili da li će sam podnijeti ostavku, Marković je rekao da su se njegove procjene bile tačne.
„Što se tiče pozivanja na odgovornost, ja stojim pred državnim organima da odgovaram ako sam nešto uradio suprotno zakonu. Što se tiče drugih, postoje procedure jasne procedure“, kazao je Marković.
On je ponovio da stoji iza onoga što je rekao, i da zbog toga neće podnijeti ostavku.
Odgovarajući na pitanje poslanika Andrije Mandića da li je neposredno prije 27. septembra imao kontakte sa ambasadama vodećih NATO država i da li je dobio preporuke u vezi sa protestima, Marković je rekao da nije.
„Naravno da imamo komunikaciju sa zemljama sa kojima želimo biti partneri u jednom savezu, i imaćemo je. U odnosu na ovo što vi pitate – ne, niti ćemo. Nijedna ambasada, nijedna država nam neće izdavati naloge kako ćemo se određivati bilo kojim povodom u Crnoj Gori“, naglasio je Marković.
Na Mandićevo pitanje da li je učestvovao u organizovanju, pripremi, naoružavanju i razmještanju parapolicijskih snaga koje su bile angažovane na razbijanju protesta, Marković je kazao da te tvrdnje nijesu tačne.
„To nije tačno. Ako bih to uradio zbog vas i vaše politike, onda to ne bih uradio zbog moje djece i moje porodice koja je brojna i časna“, naglasio je Marković.
Poslanik DF-a, Slaven Radunović, pitao je Markovića zašto je prije protesta širio „lažne informacije o njihovom karakteru i ciljevima“, kao i da li će podnijeti ostavku zbog činjenice da je zloupotrebljavajući položaj širio paniku među građanima iznoseći tvrdnje za koje do danas ne postoji nijedan dokaz.
Marković je rekao da nije saopštavao lažne informacije, već iznosio svoje političke stavove i pretpostavke.
On je kazao da je cjelokupna crnogorska javnost upoznata i imala priliku da vidi da su se ti njegovi stavovi potvrdili.
“Protesti su, kao što znate, bili nasilini i rušilački, bez obzira na to što vi jasno kažete da ne stojite iza toga i da vi nijeste za njih odgovorni”, rekao je Marković
Činjenica je, kako je dodao, da su protesti bili nasilni, da je bilo obračana i da je tužilaštvo reagovalo.
“U tom smislu, ne osjećam se odgovornim i neću podnijeti ostavku, ne zbog toga što sam vezan za funkciju, nego zbog toga što se ne osjećam odgovornim i zbog toga što mislim da sam u to vrijeme radio i govorio ono što je ispravno”, poručio je Marković.
On je dodao da je, što se tiče njegove krivične i građanske odgovornosti, tu i da je spreman da je prihvati.
Poslanik DF-a, Predrag Bulatović pitao je Markovića zašto je dozvolio da se formiraju organozovane grupe sastavljene od partijskih aktivista, ali i bezbjednosno interesantnih lica, sa zadatkom da izazovu nerede na protestu 24. oktobra, kao i zbog čega su pojedine osobe iz Vijeća za nacionalnu sigurnost koordinirale tim snagama koje su se većinski nalazile u zgradi Demokratske partije socijalista, Hotelu Podgorica i garaži Hotela Hilton.
Marković je istakao da nije tačno da je on dozvolio orgnizovanje bilo kakvih grupa koje su izazvale nemire na protestima DF-a.
“Odgovorno tvrdim da Vlada i ja kao njen potpredsjednik nemamo apsolutno nikakvog udjela u neredima na protestima DF-a. Možete da govorite do besvijesti i bezgranično, ali to nije tačno”, poručio je Marković
On je pozvao Bulatovića da ako ima bilo kakav dokaz o tome da ja iznese nadležnim državnim organima.
“Ponudite bilo kakav dokaz, ponudite činjenice. Rekli ste da imata agenture u našim redovima, neka vam oni budu svjedoci u postupku i da tu stvar raščistimo. Sve što imate odnesite u Tužilaštvo i ponudite dokaze, odnosno svjedoke i da se za to odgovara, makar to bio i ja”, kazao je Marković.
Bulatović je pitao i da li stav premijera da se „glavni specijalni tužilac malo zanio“, čime je negativno ocijenio njegov rad, odražava stav Vlade i vijeća za Nacionalnu sigurnost kada su u pitanju slučajevi takozvane visoke korupcije, i da li je zbog toga u više navrata došlo do Markovićevog javnog sukobljavanja sa Tužilaštvom.
Marković je rekao da tuđe izjave ne komentariše i da se o njima ne izjašnjava. “Jer nijesu moje, prema tome tražite komentar od onih koji su ih iznijeli”, rekao je Marković.
On je poručio da je konstatacija Bulatovića da je došlo do javnog sukobljavanja tužilaštva i njega apsolutno netačna.
“Ako moju sposobnost da javno saopštavam svoj stav, bilo profesionalni ili lični, vi smatrate sukobljavanjem, onda različito vidimo društvo u kojem živomo”, rekao je Marković.
On je dodao da za njega nijedna institucija nije tabu tema. “Pa i tužilaštvo, ako mislim da ne radi dobro da kažem da ne radi dobro, jer mi to pripada kao članu Vlade”.
“Ne radi se ni o kakvoj konfrontaciji sa Tužilaštvom. Sva moja profesionalna snaga koju imam je usmjerena da tužilaštvo radi u interesu ove države, i radi i zaslužuje pohvale i čestitke, ali to ne znači da sve radi kako treba”, rekao je Marković.