Liječenje pacijenata u zdravstvenim ustanovama van države, mahom u Srbiji, ali i Turskoj, Hrvatskoj, Njemačkoj i još nekim državama, koštalo je prošle godine Crnu Goru 8,31 milion eura, piše Pobjeda.
U prvih osam mjeseci ove godine za liječenje pacijenata u zdravstvenim ustanovama van Crne Gore izdvojeno je 5,1 milion eura!
Direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Kenan Hrapović kazao je Pobjedi da je za liječenje naših osiguranika u Srbiji za prošlu godinu ispostavljena faktura od 5,34 miiona, a u ostalim zemljama 2,97 miliona eura.
“Ove godine, za osam mjeseci, za liječenje u Srbiji biće izdvojeno 3,19 miliona eura, a u ostalim državama u inostranstvu 1,9 miliona”, rekao je Hrapović Pobjedi.
Podgorički dnevnik navodi da crnogorski osiguranici najčešće se na liječenje upućuju u Srbiju, ali uputi se daju i za Tursku, Hrvatsku i Njemačku, zatim Italiju, Francusku i Švajcarsku. Najviše pacijenata upućuje se u Srbiju, a najskuplja su hematoonkološka liječenja koja koštaju od 100.000 do 300.000 eura i koja se obavljaju u medicinskim centrima izvan Srbije i za njih se, kako je potvrdio Hrapović, izdvaja i najviše novca.
“Transplantacije organa koštaju od 60.000 do 150.000 eura. Ova liječenja obavljaju se van Srbije, u drugim inostranim državama”, rekao je prvi čovjek Fonda.
Pobjeda podsjeća da se osiguranici na liječenje van Crne Gore upućuju saglasno Zakonu o zdravstvenom osiguranju, ukoliko oboljenja od kojih boluju ne mogu uspješno da se liječe u našoj zemlji.
Hrapović je objasnio da predlog daje odgovarajući konzilijum Kliničkog centra.
Hrapović kaže da nakon toga Fond stupa u kontakt sa ustanovama u kojima postoji mogućnost uspješnog liječenja tog oboljenja. Fond vodi računa o ponuđenim cijenama. Osiguranici se u Srbiju upućuju u referentne zdravstvene ustanove kao što su Klinički centar Srbije, VMA, Institut za kardiovaskularne bolesti Dedinje, KBC „Zvezdara“, Institut za onkologiju i radiologiju Srbije, Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta „Dr Vukan Čupić“, Institut za neonatologiju, UDK „Tiršova“ i druge zdravstvene ustanove sa kojima Fond ima zaključene ugovore o pružanju usluga.
Predsjednik Ljekarske komore dr Đoko Jočić smatra da se neopravdano veliki broj pacijenata šalje na liječenje van Crne Gore. On smatra da tu proceduru treba staviti pod strogu kontrolu i analize.
“Kod nas u Crnoj Gori stvorili su se uslovi za liječenje i najtežih bolesnika, a usvojili smo i program transplantacije”, rekao je Jočić Pobjedi.
Pacijenti se van Crne Gore najčešće upućuju zbog hematoonkoloških liječenja- transplantacije koštane srži, kao i transplantacije drugih organa bubreg, jetra, srce, pluća, zatim dijagnostika PETCT-om, zbog neurohirurških intervencija laserom - gama nož, sajber nož i određenih vrsta radio terapija u onkologiji koje se ne rade u KCCG.