Proglašena je nacionalna vazdušna uzbuna u svim ukrajinskim oblastima, s upozorenjem na moogući udar "orešnika", javio je The New Voice of Ukraine.

Rusi su juče ujutru lansirali još jedan "orešnik", kojem je meta, čini se, bio Kijev!
Proglašena je nacionalna vazdušna uzbuna u svim ukrajinskim oblastima, s upozorenjem na moogući udar "orešnika", javio je The New Voice of Ukraine.
Nakon što je upozorila američke funkcionere o svojoj namjeri lansiranja, Rusija je prošle godine, 21. novembra ujutro, ispalila misterioznu novu hipersoničnu balističku raketu - koja se, kako piše Forbes, isprva pogrešno smatrala ICBM-om, strateškom interkontinentalnom balističkom raketom s dometom većim od 5500 kilometara - na grad Dnjepar u istočnoj Ukrajini.
U udaru su oštećene zgrade i ranjeno je desetine ljudi.
Na kraju se ispostavilo da je misteriozno oružje varijanta ruskog projektila RS-26, 40-tonskog projektila na čvrsto gorivo sa šest nezavisno ispaljujućih bojevih glava (koje mogu biti i nuklearne) dometa do 5.500 kilometara, čije je ime javnosti ubrzo nakon udara otkrio ruski vođa Vladimir Putin - projektil ima bezazleno ime "orešnik", što znači drvo lješnika.
Oglasile su se sirene za vazdušnu uzbunu, stanovnici ukrajinskog glavnog grada sjurili su se u skloništa, ali se, kako piše analitičar Forbesa Dejvid Aks, nije dogodilo ništa.
Prema Kirilu Sazonovu, ukrajinskom ratnom dopisniku, "orešnik nije stigao daleko". Navodno se pokvario i eksplodirao na ruskom tlu.
Mnogi su očekivali da će uslijediti novi napad "orešnikom" jer je nedelju dana nakon udara na Dnjepar, Putin zaprijetio da bi mogao da ih lansira još, posebno upozorivši da će ciljati "centre donošenja odluka" u Kijevu, gdje se nalazi ukrajinski predsjednik. Volodimir Zelenski, najviši funkcioneri...
No, ta je prijetnja bila onoliko stvarna koliko se "orešnik" pokazao pouzdanim, ocjenjuje Aks, dodavši ipak kako, iako još nije moguće nezavisno potvrditi kolaps drugog "orešnika" usred ljeta, nesreća ne bi predstavljala iznenađenje.
"Orešnik" zapravo nije ništa drugo nego RS-26 s manje goriva, a time i kraćim dometom. Prvo testiranje RS-26 2011. godine završilo se loše - prototip rakete skrenuo je s putanje i eksplodirao nekoliko kilometara od mjesta lansiranja na kosmodromu Plesek u sjeverozapadnoj Rusiji.
Budući da je navodno bio neuspješan, drugi "orešnik" ne samo da su stanovnici Kijeva i ukrajinske vođe pošteđeni dugotrajnog boravka pod zemljom, već je događaj imao i negativne posledice po Kremlj - jer je "orešnik", koji podsjeća na ICBM, navodi Aks, sa svim nuklearnim asocijacijama koje izaziva, očigledno više zastrušujuć nego što je vojno učinkovit.
Kompleksan i neprecizan, "orešnik" je skup u smislu da je zamišljen "da se ne postigne previše razaranja", rekao je za Rojters Džefri Luis, direktor Programa za neširenje oružja u istočnoj Aziji na Institutu za međunarodne studije Midlbari u Montereju.
U tom smislu, to je zapravo terorističko oružje, piše Aks, naprava koja ima za cilj da zastraši mnogo više ljudi nego što ih povrijedi ili ubije. Zato je Putin od prvog napada "orešnika" napravio spektakularni medijski događaj u kojem se tim oružjem busao u prsa i pokrenuo ono što je nezavisni ruski medij The Moscow Times opisao kao "vojnu propagandnu kampanju osmišljenu da preuveliča sposobnost ruskog vojno-industrijskog kompleksa i moć novog oružja".
Putin je "morao upotrebiti 'orešnik' i onda održati konferenciju za novinare, a zatim održati još jednu konferenciju za novinare i reći: ‘Hej, ovo je stvarno strašno, trebalo bi da budete prestrašeni‘", rekao je Luis.
Russia reportedly fired an “Oreshnik” ballistic missile at Kyiv today – but the missile malfunctioned and exploded on Russian soil — Forbes.
— KyivPost (@KyivPost)February 6, 2025
A Russian terror weapon becomes less terrifying when it fails.pic.twitter.com/UEjEa5p7t7
Međutim, sada kada se polovina "orešnika" možda srušila prije nego što su dosegli svoje mete, ti teroristički projektili zasigurno postaju manje zastrašujući iz dana u dan.
Inače, dvanaest sati nakon upozorenja o vazdušnom napadu u Ukrajini, nije bilo službene potvrde o navodnom lansiranju "orešnika", niti o navodnom udaru. Do sada je sateliti već trebao da zabilježe požar koji bi vjerovatno buknuo kao posledica takvog udara, zaključio je Aks.