Rusija ima keca u rukavu i spremna je da ga iskoristi ako zatreba.
Ukoliko američke i evropske sankcije izazovu da rusi iz osvete smanje isporuku nafte, globalne cijene tog energenta mogle bi doslovno otići u nebo jer se procjenjuje da bi barel koštao nevjerovatnih 380 dolara, upozoravaju analitičari američke investicione banke JP Morgan Chase.
S obzirom na njenu jaku fiskalnu poziciju, Rusija bi mogla sebi da priušti, procjenjuju oni, da smanji dnevnu proizvodnju za 5 miliona barela, a da njena ekonomija ne pretrpi preveliku štetu, pišu analitičari, pozivajući se na Blumberg. Ali za veći dio ostatka svijeta ovaj potez bi mogao biti zastrašujući. Nestanak 3 miliona barela nafte dnevno sa svjetskog tržišta mogao bi da dovede cijenu na Londonskoj berzi na 290 dolara za barel, dok bi najgori scenario smanjenja od 5 miliona barela doveo do cijene od 380 dolara.
Naime, zemlje članice G7 rade na razvoju komplikovanog mehanizma koji bi ograničio cijenu koju ruska nafta može da postigne, a razlog za to je povećanje pritiska na rusku ratnu mašinu u Ukrajini.
“Vjerovatno bi, u slučaju ograničenja cijena, Rusi odlučili da uzvrate smanjenjem proizvodnje kako bi zadali bolan udarac Zapadu. Trenutna tenzija na globalnom tržištu nafte je na ruskoj strani“, rekli su analitičari.
Podsjećanja radi Blumberg je nedavno izvijestio da je "dopremanje nafte iz Rusije u EU trenutno na najvišem nivou za period od dva mjeseca uprkos sankcijama i naftnom embargu EU uvedenom Rusiji".
"Evropa je povećala količinu sirove nafte koju uvozi iz Ruisje", prenosi Blumberg.
Navodi se da je to urađeno uprkos EU embargu na naftu koji je uvecem prije manje od mjeseca dana Rusiji.
Ovaj list navodi da su naftne rafinerije na kontuinentu prošle nedjelje kupovale 1.84 miliona barela sirove nafte dnevno iz Rusije, i dodaje se da je ovo treća uzastopna nedjelja u kojoj je ovo najveći nivo uvoza nafte iz Rusije u Evropu i Tursku. EU je odobrila djelimičan embargo na rusku naftu prošlog mjeseca kako bi blokirala tako 90 odsto svih uvoza nafte iz Rusije do kraja naredne godine. Blokada se odnosi na sirovu naftu koja dolazi morem, dok su međutim neki drugi vidovi uvoza izuzeti od sankcija, na primjer, naftovodi.