Fosforno oružje, koje ostavlja bijeli trag na nebu, je zapaljivo oružje čija je upotreba protiv civila zabranjena međunarodnom konvencijom, ali je dozvoljena u vojne svrhe.
Ukrajinska vojska optužila je Rusiju da je izvršila napad fosfornom bombama na Zmijsko ostrvo, dan nakon što je Moskva povukla svoje snage sa strateške isturene stanice u Crnom moru.
"Avioni SU-30 ruskog ratnog vazduhoplovstva dva puta su izvršili udare fosfornim bombama", kažu Ukrajinci.
Rusko ministarstvo odbrane je u četvrtak opisalo povlačenje kao "gest dobre volje" koji treba da signalizira da Rusija neće stati na put naporima UN da organizuju zaštićeni izvoz žitarica iz Ukrajine. Ukrajinska vojska je u petak optužila Ruse da ne mogu da "poštuju čak ni sopstvene deklaracije”, prenosi The Guardian.
Fosforno oružje, koje ostavlja beli trag na nebu, je zapaljivo oružje čija je upotreba protiv civila zabranjena međunarodnom konvencijom, ali je dozvoljena u vojne svrhe. Ovo oružje ima zastrašujući učinak: uz snažnu eksploziju, izaziva i vrlo teške povrede kod osoba koje su nađu u blizini. Korišćenje ovog oružja može izazvati povrede opasne po život, ali i da dovede i do dugotrajnog, mučnog umiranja žrtava.
Bombe sa bijelim fosforom koriste se najviše u artiljeriji. Kada supstanca dođe u dodir sa kiseonikom, oslobađa se velika toplota od 1.200 stepeni i fosfor sagorijeva u žutom plamenu, praveći gust bijeli dim. U dodiru sa ljudskim tijelom hemijska reakcija je toliko intenzivna da spaljuje meko tkivo do kostiju. Navodi se da ovo oružje rata favorizuju oni koji žele da nanesu najveću bijedu svojim ciljevima.
Bijeli fosfor je počeo da se koristi ponovo nakon dugog niza godina i to u Iraku gdje se Islamska država i koalicija predvođena SAD bore jedni protiv drugih.
Ranije su američki zvaničnici tvrdili da se fosforno oružje u Iraku koristi samo za osvjetljavanje ciljeva ili za stvaranje dimnih zavesa prilikom borbi.