Nova tehnologija u prepoznavanju korone precizna je u čak 98,5 procenata slučajeva!
U današnje vreme je opasnije zakašljati se, nego uraditi neku iracionalnu stvar.
Zbog opšte panike uzrokovane koronavirusom svaki kašalj može da se prokarakteriše kao Covid-19, što stvara i svakodnevne probleme, ali i mnogo posla zdravstvenim radnicima, zbog sumnje, koja nastaje usled kašlja iz različitih razloga.
Istraživači sa prestižnog tehnološkog instituta Masačusets (MIT) su programirali veštačku inteligenciju (AI) koja može da prepozna kašalj uzrokovan koronavirusom, čak i da su u pitanju asimptomatski pacijenti! Trik je bio u razvijanju mnoštva neuronskih mreža, koje su sposobne da razlikuju suptilne razlike, a koje ukazuju na efekte koronavirusa.
Jedna neuronska mreža otkriva zvuk, koji je vezan za jačinu glasa. Drugo sluša emocionalno stanje, koje reflektuje neurološki pad, kao što je pojačana frustracija. Treća ovakva mreža meri promene tzv. respiratornih performansi. Kad na to dodate algoritme, koji obraćaju pažnju na degradaciju mišića, svi oni zajedno sklapaju potpuniju sliku nečijeg kašlja.
Ova veštačka inteligencija je veoma precizna, iako je u ranoj fazi testiranja. Testirano je na desetine hiljada kašljanja, a ova tehnologija je prepoznala 98,5% tipova koronavirus kašljanja kod ljudi, koji imaju Covid-19. Identifikovala je i 100% ljudi, koji su bili navodno asimptomatski. Ipak, postoje jasni limiti.
Tehnologija nije namenjena dijagnozi simptomatskih ljudi, pošto oni mogu da imaju druga zdravstvena stanja, koja proizvode slično ponašanje. Iako je poprilično dobra u tome, naučnici još uvek ne žele da je koriste kao "definitivnu presudu" o tome da li ste zaraženi ili ne.
MIT naučnici planiraju da naprave aplikaciju, koja bi mogla da posluži za "skeniranje" ovog virusa. Pretpostavlja se da ćete kašljati u telefon kako bi on potvrdio da li možete da izađete napolje ili za neki brzi test na koronu, ako je situacija takva da ne postoji drugi način određivanja daljeg toka ponašanja usled simptoma, koji podsećaju na Covid-19, recimo tokom putovanja, na javnim mestima i slično. Istraživači napominju da bi ta aplikacija mogla čak i da pomogne u okončanju globalne pandemiju, ako bi ona konstantno radila u pozadini, odnosno slušala, što bi svakako pokrenulo pitanje privatnosti!