Nova otkrića u slučaju SAD protiv Džulijana Asanža, koji dosad nisu bili poznati.
Američko Ministarstvo pravde pojačalo je svoj slučaj protiv osnivača Vikiliks-a dopunjenom optužnicom, koja iznosi nove dokaze da je Džulijan Asanž aktivno regrutovao hakere za kompjuterske upade.
Kako prenosi Radio slobodna Evropa, tužioci time nastoje da dokažu da nije djelovao kao novinar ili izdavač, već kao haker kršeći Zakon o špijunaži, za šta bi mogao biti osuđen maksimalno na 175 godina zatvora.
Osnivač Vikiliks-a kovao je zavjeru s hakerima povezanim s grupama Anonimus i Lulzsek, za koje se sumnja da su počinili brojne sajber napade širom svijeta, navodi se u ažuriranoj optužnici američkog Ministarstva pravda, piše Bloomberg.
Asanž, koji je u pritvoru u Velikoj Britaniji zbog zahtjeva za izručenje SAD, dao je vođi Lulzseka popis ciljeva koje treba hakovati 2012. rekavši toj osobi da će najuticajnije izdanje hakovanog materijala biti iz agencija CIA, NSA ili The New York Times-a, saopštilo je američko Ministarstvo pravde, napomenuvši da je vođa Lulzseka u to je vrijeme sarađivao sa službom FBI.
SAD su u junu 2019. godine optužile Asanža za ugrožavanje nacionalne bezbjednosti zbog zavjere za pribavljanje i otkrivanje tajnih podataka. Bloomberg ističe da ažurirana optužnica objavljena u srijedu, 24. juna i dalje ima 18 tačaka, uključujući 17 optužbi za špijunažu i jednu za hakovanje vladine kompjuterske mreže. Prema izmijenjenoj optužnici američkog pravosuđa, osnivač Vikiliks-a tražio je hakere na konferencijama u Evropi i Aziji, koji bi se mogli domaći tajnih podataka koje bi on objavio na svojoj internet stranici i bio je u zavjeri s članovima hakerskih organizacija, piše AP.
Radio je i sa 17-godišnjim hakerom, koji mu je davao informacije ukradene iz banke i uputio je tinejdžera da ukrade dodatni materijal - audio snimke visokih vladinih zvaničnika, kažu tužioci.
Asanž tvrdi da djeluje kao novinar, koji ima pravo na zaštitu u skladu s Prvim amandmanom, ističe AP, dodajući da su njegovi advokati tvrdili da su optužbe za špijunažu i zloupotrebu kompjutera politički motivisane.