Google telefoni su mnogo više o tome kako rade, nego kako izgledaju, a novi dodaci približiće ih Android tronu, iako se neće prodavati kod nas.
Veliki proizvođači telefona imaju zbog čega da brinu, jer je treća generacija Pixel telefona neverovatno unapređena, a preuzimajući sve ono najbolje od Pixel i Pixel 2 serija, sigurni smo da su za stepenik ili više bliže samom vrhu Android ponude. Srećom po te iste velike proizvođače telefona, Pixel 3 i Pixel 3 XL su skupi i tek ponegde dostupni - uglavnom samo u najrazvijenijim zemljama.
Treća generacija Pixel uređaja je veliki iskorak u odnosu na sve Androide, jer dolazi sa fabričkim Android 9.0 Pie operativnim sistemom i unapređenjima kamere, upravljanja softverom i hardvera uopšte, uključujući brže i bežično punjenje.
Naravno, i Pixel 3 i Pixel 3 XL zasnovani su na Snapdragon 845 platformi, koju već imaju svi aktuelni pametni telefoni premijum klase, ali je Google unapredio iskorišćenje hardvera u takvoj simbiozi sa Android sistemom, kako drugi proizvođači nemaju mogućnost. To bi trebalo da garantuje stabilniji, fluidniji i kvalitetniji rad, ako ne bude nekih početničkih grešaka i bagova, koji su dosad znali da prate Pixel telefone u prvim nedeljama prodaje.
Razlika u dva nova Pixel telefona su veći ekran, veća baterija i “notch“ na ekranu većeg modela. U brojkama to je 5.5 inča naspram 6.3 inča i 2.914 mAh u odnosu na 3.430 mAh.
U poređenju sa prethodnom, Pixel 2 generacijom, Pixel 3 i Pixel 3 XL su unapređeni u gotovo svakom smislu. Naravno, to prati i odgovarajuća, iznenađujuće visoka cena. Pixel 3 se nudi u varijanti od 64 i 128 GB, po ceni od 860 i 960 evra, a Pixel 3 XL u istoj varijanti po ceni od čak 960 i 1.060 evra. U odnosu na početnu cenu prošlogodišnjih modela ove cene su značajno više.
Ekrani na oba modela su OLED tipa, 1.440 x 2.960 piksela rezolucije (532 ppi), 18:5.9 odnosa stranica na većem i 18:9 manjem modelu, uz rezoluciju od 1.080 x 2.160 piksela. Ekrani podržavaju HDR tehnologiju, Always On opciju i podržavaju tzv. “Boosted mode“ za izražajnije boje (sRGB + 10 %). Stakla na obe strane oba modela je potpisala firma Gorilla Glass, u petoj generaciji.
Novi Pixel telefoni imaju integrisane nove “pokrete“, koji u sprezi sa senzorima na telefonu mogu da utišaju zvono dolaznog poziva okretanjem telefona, kao i mnoge druge slične akcije. Takođe, tu je i skener otiska prsta pozadi, koji može da se programira za kontrolisanje nekih opcija telefona i duboka integracija Google Assistant-a u ceo OS, kao i Google Maps, YouTube, Google Search i drugih opcija kompanije Google.
Novi Pixel telefoni podržavaju i brzo bežično punjenje, brzinom od 10 vati, brzo tačno onoliko, koliko je brzo bilo punjenje na Pixel 2 telefonima pomoću kabla. Koristeći se Pixel Stand dodatkom ne samo da će telefon biti brzo bežično napunjen, nego će ga taj dodatak pretvoriti u Google Home aparat. Takođe, Google je unapredio brzinu punjenja pomoću kabla, koja se odvija brzinom od 18 vati, što omogućava da se za 15 minuta punjenja dobije najmanje sedam sati korišćenja telefona.
Hardverski, zadnja kamera nije se menjala. I dalje je to jedno sočivo otvora blende f/1.8, sa veličinom piksela od 1.4 mikrona i rezolucijom 12.2 megapiksela. Kamere na oba telefona su optički stabilizovane i podržavaju novi softver, koji je umrežen sa AI opcijama i podržavaju i HDR+. Nova Top Shot opcija pobrinuće se da sve osobe na fotki imaju fokusirano, izoštreno lice, pomoću nove AI funkcije. Osim izoštrenog lica, snimanjem serije fotki sistem će se pobrinuti da na konačnoj slici svi imaju osmeh i otvorene oči. Tu je i novi Photobooth mode, koji je u mogućnosti da odmah okine fotku kad napravite neku smešnu facu ili se nasmejete. Zgodno je pomenuti da svi Pixel vlasnici i dalje doživotno imaju na raspolaganju Google Photos skladište za slike i video u top kvalitetu.
Super Res Zoom je još jedna AI funkcija, koja omogućava da se poboljšanjem digitalnog zuma dobiju izuzetni rezultati zumiranja, koji izgledaju kao da su slike napravljene telefoto kamerom. Kamera je još uvek nesposobna za 4K snimanje u 60 fps, ali 4K video u 30 fps nudi novu AI opciju tzv. Fused Video Stabilization, koja će omogućiti da video ne drhti čak ni prilikom džoginga.
Prvo ažuriranje softvera doneće i unapređen mod noćnog slikanja Night Sight, koji će unaprediti kvalitet slika nastalih u uslovima slabog osvetljenja i bez aktivacije dvotonskog blica.
Telefoni dolaze sa po dve kamere spreda, jednom, koja ima otvor blende f/1.8 sa uglom od 97 stepeni i jednom optike f/2.2 sa uglom od 75 stepeni. Obe kamere su rezolucije osam megapiksela, prva ima autofokus, dok je druga fiksiranog fokusa. Kamere podržavaju digitalnu stabilizaciju kadra i nude otključavanje pogledom, kao deo standardne Android platforme.
Ova modela imaju unapređene stereo zvučnike s prednje strane, ali nemaju 3.5 mm audio ulaz. Ipak, u kutiji se s telefonima isporučuju Google Assistant sluške i to ne bilo koje - Pixel USB-C bubice, kao i USB Type-C to 3.5 mm audio adapter, pa Google ne škrtari na prodajnom paketu, kao Apple sa iPhone XS i iPhone XS Max telefonima (takođe, za razliku od Apple politike, Google je u kutiju ubacio još i brzi (18 W) punjač, takođe).
Od ostalih stvari, tu je puna vodootpornost po IP68 standardu i nova boja, bledoroze. Google Assistant se može pozvati i koristiti stiskanjem telefona sa strane, što je preuzeto sa HTC U12+ telefona, a stiskanje telefona se može podesiti i za još neke aplikacije i aktivacije na telefonu.
Google Pixel 3 i Google Pixel 3 XL biće dostupni zvanično u samo 13 zemalja u celom svetu. Srbija, naravno, nije jedna od njih ;)
Ono što je razočaranje je samo 4 GB RAM, ali Google tvrdi da će to biti više nego dovoljno, jer su hardver i softver u savršenoj harmoniji, a UI nije opterećen nikakvim “skinovima“.
I za kraj, ne možemo reći da smo razočarani, jer nas je Google odavno navikao na to, ali Pixel 3 i Pixel 3 XL NEĆE biti zvanično dostupni u Crnoj Gori i našem regionu.