Istraživanja koja su obavljena na temu lažnih vesti na društvenim mrežama pokazuju porast zabrinutosti zbog njihovog plasiranja i činjenice da se sve teže može razaznati šta je laž, a šta istina na internetu.
Korisnici interneta u svetu postaju sve zabrinutiji zbog poplave lažnih vesti, pokazuje istraživanje BBC, ali raste i protivljenje namerama vlasti da se umeša u regulaciju.
Istraživanje koje je sprovedeno u 18 država, pokazuje da je 79 odsto odgovora dato u kontekstu da su korisnici zabrinuti zbog lažnih vesti i tome šta je zaista istina na internetu. Zabrinutost šta je istina, a šta nije na internetu poraslo je u proteklih godinu dana, od kada je termin lažnih vesti postao uobičajen i profitabilan, prenosi BBC.
Facebook: Nove mere protiv širenja lažnih vesti
Brazilci su najzabrinutiji zbog te linije između činjenica i laži, sa 92 odsto ispitanika. Nemačka je jedina zemlja u kojoj 51 odsto ispitanika nije zabrinuto za ovu temu.
Ispitanici u samo dve države, Kini i Velikoj Britaniji, su se većinski izjasnili da žele da vlasti regulišu internet.
Facebook okrivio Ruse za širenje lažnih vesti
Slično istraživanje sprovedeno je i 2010. godine.
U najnovijem istraživanju 58 odsto ispitanika je reklo da nikada ne treba regulisati internet, dok je pre sedam godina za tako nešto bilo 51 odsto anketiranih. Kad je reč o regulaciji, 67 odsto Kineza podržava tu ideju i 53 odsto Britanaca.
Zemlje koje su najmanje prijateljske prema regulisanju interneta su Grčka sa 84 odsto onih koji se protive i Nigerija sa 82 odsto.
Istraživanje je obuhvatilo više od 16.000 odraslih, a sprovedeno je između januara i aprila.