Najveća internet kompanija zabranila je neke od sadržaja na internetu - evo ih!
Kao najveći internet pretraživač na svijetu, preko kojeg se obavlja oko 60 odsto svih svjetskih pretraga, Google ima „moć“ da učini da neki od sadržaja jednostavno - nestanu sa neta! Google je to uradio već nekoliko puta, a ekipa YouTube kanala AllTime10s je napravila presjek samo 10 situacija o tome.
Pogledajte kako Google cenzuriše internet
10. The Great Firewall of China
Google je zajedno sa kineskim vlastima blokirao i filtrirao političke sadržaje na google.cn adresi do marta 2010. godine, nakon čega je, ipak uslijedila zabrana svih Google proizvoda u Kini, jer je kineski politički vrh smatrao da kompanija radi na štetu zemlje. U novembru 2015. bili smo u Kini, a zabrana korišćenja Google usluga, uključujući i Google Play Store i dalje je na snazi.
9. Pakistanski YouTube
Nakon trogodišnje zabrane YouTube je vraćen u onlajn etar Pakistana, ali sa sadržajem koji je odobren samo od tamošnjih vlasti i bez mogućnosti gledanja svih sadržaja koje YouTube nudi.
8. Kampanja protiv abortusa
Google je tokom 2008. godine odbio da prikazuje reklamu jednog vjerskog pokreta, koji se borio protiv abortusa. Objašnjenje je bilo da se takav tim reklama ne slaže sa polisama koje Google reklama mora da ispoštuje, iako je prikazivao druge reklame koje su se bavile pozivom na bojkot i zabranu abortusa širom svijeta.
7. Priroda nije prioritet
Google je odbio da prikaže reklame koje su pozivale na bojkot luksuznih brodova i krstarenja, koji su popularni širom svijeta, a zbog toga što ugrožavaju životno stanište mnogih životinjskih i biljnih vrsta na mjestima na kojim pristaju. Google je rekao da ne želi da prikaže reklamu koja u sebi sadrži uvrjedljiv sadržaj protiv druge firme čiju reklamu prikazuje (jednog od kruzera).
6. Hilari Klinton „uljepšana“
Ako je suditi po Bing i Yahoo pretraživačima neta, onda Google uljepšava predloge pretrage koje prikazuje korisnicima za Hilari Klinton. Prema tvrdnjama nekih udruženja i stranaka koja su protiv te političarke Google u prve redove izbacuje samo lijepe stvari o Hilari, umjesto onih koje su relevantne za pretragu.
Google pretrage koje bi trebalo zabraniti!
5. Nedodirljivi Holivud
Nakon što su se 2014. godine iz hakovanog iCloud sistema pojavile stotine slika golih poznatih ličnosti Google ih je sve sakrio u svojoj pretrazi. Primjer, jedan od mnogih, jesu slike Dženifer Lorens, koje su bile među hakovanim, na kojima je poznata glumica naga, a koje su uklonjene iz Google pretrage.
4. Autopopunjavanje pretrage
Google dok kucate riječi u polje za pretragu daje predloge, ali nećete sve moći da pretražite po tom principu - isključene su riječi koje se poklapaju sa terminima oko pornografije, terorizma, govora mržnje i povredom autorskih prava.
3. Pravo da neko bude zaboravljen
Ova opcija u EU omogućava da od Google kompanije korisnik zatraži ukidanje stranica ili objava koje imaju veze s njim i koje želi da budu obrisani ili isključeni iz pretrage. Ipak, Google sa različitim „entuzijazmom“ pristupa brisanju podataka. Recimo, u slučaju Francuske i Njemačke Google skida oko 70 odsto zatraženih „prava na zaborav“, dok u Italiji i drugim zemljama taj procenat ne prelazi 30.
2. Demonetizacija
Tokom 2015. i ove godine na YouTube politiku prikaza oglasa žalilo se više poznatih korisnika, koji tvrde da YouTube ne prikazuje dovoljno reklama, od kojih oni zarađuju. Google se pravda da oni imaju pravo da odluče u kojim video klipovima će biti prikazane reklame i da, ako ih nema u nekom popularnom videu, to je zato što on nije u skladu sa pravilima kompanije. Naravno da su svi ti video klipovi poznatih faca u skladu sa pravilima YouTube mreže, ali reklama i dalje nema…
1. Google Maps
Servis sa najviše cenzure je upravo Google Maps, na kojima su mnoge teritorije nepostojeće, iako postoje na drugim mapama, vojne baze su isključene sa terena, neke teritorije su pogrešno nazvane ili bez imena (Palestina - Izrael, Ukrajina - Rusija)… Google često cenzuriše opise mijesta, ne prikazuje adekvatne slike i sličnim potezima vrši uticaj na izgled i rad mapa kako kompaniji odgovara najviše.