Za početak, prestanite da "lajkujete" sve što vidite u svom News Feedu.
"Lajkovanje" objava na Facebooku je za neke ljude postalo svakodnevna navika, jer smatraju da je to jedan od lakših načina da se registruje ono što im se svidi od objava ili profila prijatelja. No, Facebook korisnici koji kliknu na „lajk“ taster ne znaju da tako nesvjesno pomažu online prevarantima.
Iako djeluje bezazleno, "lajkovanje" objava na Facebooku može biti izuzetno opasno i može omogućiti online prevarantima da dođu do ličnih informacija, da rašire virus ili da daju lažne infomracije.
Prevaranti će objaviti priču na Facebooku koja ne sadrži ništa maliciozno, koja će vjerovatno postati popularna i koja će privući "lajkove" i "šerove".
Što se više "lajkuje" i "šeruje", pojaviće se u News Feedu. Kada privuče dovoljno ljudi, prevaranti će prepraviti "normalan" sadržaj kako bi dodali maliciozni sadržaj. Na primjer, oni mogu da promovišu proizvode ili da uvedu plaćanje na stranici kako bi ukrali informacije u vezi sa kreditnim karticama, Independent.
Isti trik može biti iskorišćen sa stranicama kao i sa objavama – stranica može da privuče "lajkove" objavljivanjem smiješnih klipova mačaka, ali kada dovoljan broj ljudi "lajkuje" stranicu, prevaranti će početi sa postavljanjem malicioznog sadržaja koji će se pojavljivati u News Feedu.
Korisnici koji su zabrinuti, i koji misle da su "lajkovali" opasan post, mogu pregledati šta su sve "lajkovali" tako što će na svom profilu kliknuti na Acitivity Log u gornjem desnom uglu.