Zapravo, ako je studija tačna, ovo je poražavajuća istina o svim društvenim mrežama...
Većinu vaših Facebook prijatelja uopšte nije briga za vas, a ako vam je lakše - ni njihova situacija u vašoj glavi nije drugačija. Isto je i u pravom životu, tvrdi Robin Danbar, tvorac čuvenog Danbarovog broja, u studiji koju je preneo Gizmodo.
Robin Danbar, cijenjeni antropolog, sproveo je istraživanje tokom kojeg je posmatrao onlajn prijateljstva na Facebook-u ukupno 3.375 ljudi, starosti između 18 i 65 godina u Velikoj Britaniji. Tokom istraživanja svaki od njih imao je oko 150 onlajn Facebook prijatelja. Studijom je utvrđeno da većina ispitanika usled emocionalne krize može da računa na tek četiri prijatelja ili 13 njih u slučaju gubitka drage osobe.
Prema Danbarovim rezultatima mladi imaju više onlajn prijatelja, ali daleko manji krug "pravih" prijatelja s kojima se druže u pravom životu. Kod starijih korisnika društvenih mreža je to drugačije: "Objašnjenje za ovu razliku vjerovatno leži u činjenici da društvene mreže podstiču promiskuitetno ponašanje mlađih korisnika, čije su veze površne i kratke".
Zaključak studije je: Svi mi imamo ograničeno vrijeme i emocionalni "kapacitet" za društveni život, bez obzira na to da li smo onlajn ili se radi o živom kontaktu. Ipak, društvene mreže pružaju jednu ključnu prednost - da zauzeti ljudi ostanu u kontaktu sa ljudima i održe prijateljstva.
"Ipak, to ne znači da ta prijateljstva prirodno s vremenom neće umrijeti, ukoliko se ne osvježe komunikacijom licem u lice", završio je Danbar.