Huawei kompanija susreće se sa optužbama za špijunažu, kršenje američkih sankcija i krađu američke intelektualne svojine.
Odnosi Kine i SAD već neko vrijeme su u vrlo lošoj fazi, a Huawei kompanija je već nekoliko puta bila predmet spora. Hapšenje ćerke osnivača kompanije Huawei u Kanadi, po američkoj optužbi i optužbe američkih agencija protiv Huawei kompanije, kao i poziv da se širom svijeta ne koristi oprema najveće kineske kompanije djelimično je razlog vrlo loših odnosa dvaju zemalja, a nova američka odluka mogla bi još više da produbi krizu.
SAD su tužile kompaniju Huawei zbog navodne industrijske špijunaže, kršenja američkih sankcija Iranu i krađe američke intelektualne svojine.
Pročitajte i ovo: Huawei rekordno, uprkos zabranama
FBI, zajedno sa javnim tužiocima i stručnjacima iz različitih oblasti industrije telekomunikacija, navodno već neko vrijeme radi na prikupljanju dokaza protiv jedne od najvećih telekomunikacionih kompanija na svijetu, koji bi uskoro trebalo da budu prezentovani javnosti i to u javnom obraćanju, prilikom podizanja optužnice protiv Huawei kompanije.
Bloomberg navodi da bi to moglo da se desi već u toko 29. januara.
Navodno, kompanija Huawei je prodavala telekomunikacionu opremu i uređaje Iranu za šta je stekla veliku materijalnu dobit, uprkos američkim sankcijama toj zemlji.
Huawei je optužen i za industrijsku špijunažu, zbog čega FBA, CIA i druge državne agencije pozivaju da se Huawei oprema i telefoni ne koriste.
Navodno, Huawei inženjeri su ukrali djelove robota “Tappy“ i njegove funkcije, prilikom posjete T-Mobile centru, zbog čega je u optužbu umiješan i direktor tog nacionalnog operatora u SAD. Prema ovim optužbama Huawei je na ovaj način uspio da unaprijedi i napravi svog robota, koji se, kao i “Tappy“, koristi za simulaciju smartfon upotrebe.
Huawei još uvijek nije komentarisao nijednu optužbu niti podizanje tužbe.
Kako je Huawei postao meta Amerike pročitajte na linku.