Kompanija Facebook tvrdi da nijednoj kompaniji nije delila podatke svojih korisnika. Verujete li joj?
Američka kompanija Facebook negirala je medijske navode da je trećim stranama, kao što su proizvođači telefona, učinila dostupnim podatke o svojim korisnicima i njihovim prijateljima na toj društvenoj mreži.
List Njujork tajms objavio je početkom juna da je Facebook postigao sporazume o deljenju podataka s najmanje 60 kompanija, uključujući Apple i Amazon, usled čega je dodatno povećana zabrinutost korisnika koji ne znaju čega se sve odriču korišćenjem te društvene mreže. Facebook je naveo da se ne slaže s navodima lista, u vezi sa softverom razvijenim pre 10 godina, koji je omogućio pristup Facebook-u na uređajima kao što je iPhone.
Akcionari hoće smenu Cukerberga
Potpredsednica Facebooka Ime Arčibong navela je na blogu da je Facebook održao čvrstu kontrolu nad tehnologijom i da ne zna za zloupotrebe od kompanija s kojima sarađuje.
U tekstu Njujork tajmsa navodi se da je Facebook omogućio kompanijama da imaju pristup podacima prijatelja korisnika bez njihovog eksplicitnog pristanka, što je praksa zbog koje se društvena mreža našla na udaru pošto se saznalo da je britanska firma Kembridž analitika koristila lične podatke desetina miliona ljudi, nepošteno prikupljene putem Facebook-a.
Neki proizvođači uređaja, navodi list, mogli su da dođu do ličnih informacija prijatelja korisnika, iako su oni imali utisak da su blokirali bilo kakvo deljenje svojih podataka. Direktor Facebook-a Mark Cukerberg svedočio je u aprilu u Kongresu SAD o podacima korisnika, koje je kompanija učinila dostupnim trećim licima.
Krajem maja je svedočio i u Evropskom parlamentu, gde se, između ostalog, izvinio zbog načina na koji je Facebook korišćen za proizvodnju lažnih vesti i mešanja u izbore.
Čekamo vaše komentare ispod vesti i na Facebook, Twitter i Instagram mreži.