Nemačka je jedno od najvećih evropskih žarišta korona virusa, a iako su uvedene "oštre mere", sloboda kretanja Nemcima nije ukinuta, kao što je to slučaj u Srbiji i drugim državama.
U jeku pandamemije COVID-19 u Nemačkoj život teče prilično normalno.
U gradu Majncu, u pokrajini Rajnland Pfalc koja ima oko pet miliona stanovnika, gde se trenutno nalazi reporter MONDA, primenjuju su mere koje je nemačka vlada nedavno uvela, ali život funkcioniše prilično normalno, ljudi su na ulicama, nema ograničene slobode kretenja, radi i javni prevoz, nema "policijskog časa"...
Umesto zabrane kretanja Nemačka je uvela zabranu kontakta - to podrazumeva da na javnim mestima možete normalno da se krećete sa još jednom osobom, ali ne u grupama, osim ako niste članovi istog domaćinstva.
Dozvoljeno je da slobodno šetate u paru i to iz bilo kog razloga, takođe, moguće su i kućne posete, ali bez velikih okupljanja i kućnih žurki.
Prema poslednjim zvaničnim podacima koje je objavio Univerzitet "Johns Hopkins", u Nemačkoj ima više od 62.000 zaraženih, registrovano je nešto više od 540 mrtvih, dok se od korona virusa do sada oporavilo 9.211 osoba. Na toj listi Nemačka je peta zemlja u svetu po broju zaraženih, a ispred nje nalaze se samo Španija, Kina, Italija i Sjedinjene Američke Države.
Nemce u većem broju na ulice uglavnom izvuče lepo vreme, pa je tako obala Rajne u Majncu već danima "zatrpana" šetačima, penzionerima, decom, rekreativcima, biciklistima, vlasnicima kućnih ljubimaca koji slobodno izvode svoje "drugare" u šetnju...
Takođe, svaki dan u Majncu moguće je videti i stotine Nemaca koji leže u gradskim parkovima i na zelenim površinama na ćebadima, prave male piknike i uživaju u zracima sunca.
Izvor: MONDO/Lana StošićČesto izgleda kao i da se traži mesto više na zelenoj travi, što možda ukazuje da Nemci i nisu baš mnogo "disciplinovani", kada je reč o suzbijanju korona virusa.
Iako možete da se izležavate po parkovima, zatvorena su dečija igrališta, kafići, klubovi, barovi, restorani, ali su otvorene sve drogerije, apoteke i marketi gde se kupuje hrana, kao i pekare.
Brzu hranu možete poručiti dostavom, ili kupiti na šalterima objekata u kojima se priprema, ali ne možete ulaziti u te objekte. Takođe, mnoge druge proizvode možete naručiti onlajn i kurir će vam ih doneti na kućnu adresu.
Ali, Nemci ne mogu da idu kod frizera, pošto ne radi nijedan salon, ne rade ni saloni za tetoviranja i masaže.
U marketima je neophodno da držite rastojanje od drugih kupaca, dakle jedan i po metar je najmanja udaljenost od druge osobe,a takva je preporuka i kada ste na ulici, i drugim javnim mestima.
Izvor: MONDO/Lana StošićPojedini marketi, uglavnom manji, ne puštaju više kupaca istovremeno u prodavnicu, već morate da sačekate da jedna osoba izađe iz radnje, pa onda ulazite vi, tako da se ponekad formiraju i veći redovi na ulazima radnji.
Na rafovima u prodavnicama sada ima svega, iako je prethodnih dana vlada nestašica toalet papira, ali je sada i on stigao. Jedino čega još uvek nema, odnosno mi nismo videli da ima je - kvasac.
Zaštitne maske i rukavice u Majncu nose uglavnom prodavci u marketima, ne svi, dok ih na ulicama ima izuzetno mali broj građana.
Izvor: MONDO/Lana StošićNemačka je zemlja velike demokratije, ali u zavisnosti od brzine širenja virusa, možda će se i ovde te mere još dodatno pooštriti, ali moguće je i da će one biti skroz ukinite, pa će tako zaštita od zaraze biti prepuštena svakome na njegovu savest.
Odluka o tome biće doneta u narednim danima, a do tada građani Nemačke uživaće u slobodi u odnosu na druge države koje su svojim građanima uveli oštre mere i ograničile im slobodu kretanja.