Sjedinjene Američke Države (SAD) snažno podržavaju članstvo Crne Gore u NATO-u, kazao je američki potpredsjednik Džozef Bajden nakon samita predsjednika država Zapadnog Balkana u Zagrebu.
„Želim da svi dobro razumiju da vrata NATO-a ostaju širom otvorena“, kazao je Bajden.
Brdo-Brioni samit završen je potpisivanjem zajedničke deklaracije.
„Za postizanje zajedničkih ciljeva u jugoistočnoj Evropi, među kojima su jačanje stabilnosti i sigurnosti, moramo nastaviti da jačamo transatlantsko partnerstvo SAD-a i Evropske unije (EU) i unijeti novu energiju u proces proširenja EU za države kandidatkinje i za one koje žele ući u NATO“, jedan je od zaključaka sastanka Brdo-Brioni procesa, prenosi RTCG.
Na samitu je učestvovao i crnogorski predsjednik Filip Vujanović.
Učesnici se saglasili da je nužan redovan dijalog na operativnom nivou između SAD, EU i zemalja Jugoistočne Evrope (JIE).
Čelnici šest zemalja evropskog jugoistoka, Hrvatske, Slovenije i Austrije, saglasili su se da se otvorenim bilateralnim i regionalnim pitanjima treba baviti konstruktivno, u skladu sa međunarodnim pravom i njegovim načelima.
Obavezali su se na poboljšanje ekonomske saradnje i povezanost kroz regionalne infrastrukturne projekte, uz posebnu pažnju posvećenu energetskoj bezbjednosti, prenio je HRT.
Dogovoreno je da je nužan redovan dijalog na operativnom nivou između SAD, EU i država JIE u borbi protiv globalnih bezbjednosnih prijetnji.
„Sadašnja dramatična migrantska kriza predstavlja dosad nezabilježen izazov i sa humanitarnig i sa bezbjednosnog aspekta i iziskuje dijalog i dogovor kako bi se bolje zaštitile spoljne granice EU i znatno ublažio migracioni pritisak na države koje su njome pogođene“, zaključeno je na sastanku sa kojeg je pozvano i na efikasna rješenja usmjerena prema rješavanju uzroka radikalizma, nasilnog ekstremizma i terorizma koji utiču na sve države.
Sastanak u Zagrebu organizovali su predsjednici Hrvatske i Slovenije, Kolinda Grabar-Kitarović i Borut Pahor.
Bajden je kazao da su SAD čvrsto predane Dejtonskom sporazumu, kao i integraciji ove regije u institucionalne strukture Evrope.
„Granice EU treba da objedine zemlje ovog dijela Evrope. SAD su dodijelile više od 130 miliona USD državama u regiji za pristupanje NATO-u. Vrata NATO-a ostaju širom otvorena. Hrvatska i Slovenije pokazale su da je to moguće“, kazao je Bajden.
Predsjednik Evropskog savjeta Donald Tusk poručio je da je Brdo-Brioni proces ključan za pomirenje u cijeloj Evropi.
„Danas, 20 godina nakon Dejtona, zaključili smo da će euroatlantske integracije doprinijeti priključenju NATO-u zemalja JIE koje to žele. Budućnost zapadnog Balkana je unutar EU i ako ostanete predani proširenju EU-a, to je bitno za mir i stabilnost cijele regije“, kazao je Tusk na zajedničkoj konferenciji za medije, na kojoj su se obratili i šefovi slovenačke i hrvatske države, Borut Pahor i Kolinda Grabar-Kitarović.
Grabar-Kitarović je kazala da će Brdo-Brioni proces pomoći ostvarenju zajedničke strateške vizije Evrope.
Upozorila je da treba prestati s eksploatacijom termina Zapadni Balkan.
„Iako je to tehnički termin, smatram da bi trebalo jasno da počnemo ovaj dio Evrope da oslovljavamo onako kakav on jeste – Jugoistočna Evropa, a ne Zapadni Balkan“, istakla je Grabar-Kitarović.
Ona je navela nekoliko tačaka na koje se proces treba usredsrediti – proširenje Unije sredstvo je transformacije država kandidatkinja, a predanost tom procesu, koji je i politički i tehnički, valja održati, regionalnim pitanjima treba se baviti konstruktivno i u duhu dobrosusjedskih odnosa.
Pahor je kazao da živimo u svijetu kome su potrebne dobre i podsticajne priče kao što je proces Brdo-Brioni.
„Upravo u vrijeme povećanih bezbjednosnih rizika, poručujemo – učinićemo sve kako bismo ojačali saradnju prema miru, bezbjednosti i blagostanju u svjetlu euroatoantskih integracija“, rekao je Pahor.