Potpredsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Džozef Bajden presudno je uticao na stav o podršci Crnoj Gori za članstvo u NATO-u, poručio je crnogorski predsjednik Filip Vujanović u Zagrebu.
Vujanović je danas učestvovao na Samitu predsjednika država procesa Brdo-Brioni, a kao posebni gosti na samitu su učestvovali i Bajden i predsjednik Evropskog vijeća Donald Tusk, kao i predsjednik Austrije Hajnc Fišer.
Vujanović je rekao da kroz ovu inicijativu moraju pojačati zajedništvo i uputiti poruku jedinstvenog djelovanja u ovom zaista, teškom trenutku za međunarodnu zajednicu.
„Svi smo suočeni sa terorizmom. On je postao glavni globalni izazov. Djelovanje svih regiona uključujući i Jugoističnu Evropu i Zapadni Balkan, mora biti kordinirano i u funkciji zaštite od terorizma. Ovo je prvi put da smo razmatrali na ovoj inicijativi sigurnosna pitanja“, kazao je Vujanović, saopšteno je iz njegovog kabineta.
On je kazao da su čuli detaljnu analizu Bajdena, onoga što je njegova ocjena sigurnosnih prilika globalno posmatrano.
„I očekivanje da se kroz zajedničko djelovanje koje nesumnjivo u NATO-u ima posebnu vrijednost, djeluje protiv terorizma. Djeluje na zaštiti svih država i djeluje u cilju očuvanja mira i stabilnosti globalne zajednice u cjelini“, rekao je Vujanović.
Njega, kako je dodao, posebno raduje da sa samita upućuju poruku koja je podržana od Tuska i koja je dobila podršku i od SAD da EU i SAD treba da zajednički djeluju prema regionu. „Posebno sada govorim za Zapadni Balkan, prema zapadnom Balkanu koje je krajnje osjetljivo područje cijele Evrope“.
Vujanović je zahvalio Tusku i posebno Bajdenu, „koji je bio istinski podržavalac proširenja NATO-a i članstva Crne Gore u NATO“.
„Mi smo u Crnoj Gori veoma zahvalni. Mi znamo potpredsjedniče Bajden, da ste Vi, značajno, a i presudno uticali na stav o podršci Cnoj Gori. Svi u Crnoj Gori, koji NATO posmatraju kao strateški interes i cilj, veoma uvažavaju Vaš napor da Crna Gora narednog mjeseca dobije poziv“, rekao je on.
To je, dodao je, „istovremeno i naša odgovornost“. „To istovremeno znači i našu obavezu da budemo pouzdan partner NATO-a u ostvarenju svih onih ciljeva zbog kojih NATO postoji“.
„Ja želim, pošto su i Tusk i Bajden govorili o energetskoj nezavisnosti regiona i svake države po na osob, a pošto će to biti dio našeg zaključka da iskažem podršku tom našem zajedničkom naporu. Dakle, nema nezavisnosti jedne države ukoliko ona nije energetski nezavisna. Ili drugačije rečeno, ona postaje vrlo jak objekat pritiska u koliko energetski bogate zemlje mogu da je čine energetski zavisnom“, rekao je Vujanović.
Prema njegovim riječima, to znači za one iz Jugoistočne Evrope da maksimalno poštuju članstvo u energetskoj zajednici Jugoistočne Evrope.
„Ona ima devet članova i tri člana EU, Hrvatsku Bugarsku i Rumuniju, čime smo poveznani vrlo jasno sa EU u svim energetskim standardima, dakle, u proizvodnji, u zaštiti životne sredine, u slobodnom tržištu i uzajamnom pomaganju. Region Jugoistočne evrope ima dovoljno energije , ima dovoljno energije da u cjelini može da bude nezavisan“, kazao je Vujanović.
Kako je rekao, moramo se uzajamno pomagati. „Da nijedna od država koja nema dovoljno energenata nebi zavisila od bilo koga van ovog prostora“.
„Takođe moramo otvoriti naš energetski prostor za druge zemlje, mislim prije svega na zemlje EU i SAD-a. mislim da to mora biti energetska politika svih zemalja i mi smo je slijedili. Dakle, naša energetska kompanija je u većinskom vlasništvu države Crne Gore, ali sa manjinskim akcijama jedne velike italijanske kompanije“, naveo je Vujanović.
Dodao je, ta italijanska kompanija ima oko 40 odsto svojih akcija i „uspjeli smo da je mobilišemo i zainteresujemo za našu kompaniju koja ima dvije hidro-elektrane i jednu termoelektranu“.
„Dali smo toj kompaniji menadžment naše kompanije na vrijeme od pet godina i sada ga već obnavljamo za narednih pet godina i dali smo im pravo zlatne akcije. Ta moćna italijanska kompanija koja je uložila preko 500 miliona eura u našu energo kompaniju pokazuje da je prostor Balkana u energetskom smislu i Crna Gora vrlo profitabilno zanimljiv“, rekao je Vujanović.
On je rekao da je animirana opet jedna velika italijanska kompanija Terna. „Da poveže Crnu Goru podmorskim kablom sa Italijom da investira preko miijardu eura da bi povezala kompletan prostor Zapadnog Balkana, pa i Jugoistočne Evrope, sa Italijom i omogućila kompletan izvoz prema italiji i Evropskom tržištu“.
„Takođe smo obezbijedili da se kroz tendere koji se sprovodi obezbijedi naša konekcija s državama koje će biti pouzdani partneri Crne Gore u energetskom smislu. Jedan važan blok termoelektrane iduće godine će u Crnoj Gori graditi jedna Češka kompanija“, rekao je Vujanović.
Kako je kazao, u oblasti vjetro energije na sjeveru Crne Gore gradiće dvije velike vjetro elektrane iz Austrije i Francuske, a na jugu Crne Gore na primorju jedna velika vjetro elektrana od strane Malte. „Dakle, vezujemo se za evropske partnere imamo ambiciju da animiramo američki kapital u vrlo širokom prostoru našeg energetskog sektora“.
„I na kraju mislim da to mora biti orjentacija prema onima koji su nam partneri i prijatelji, i da moramo sa njima graditi našu politiku, gradeći mogućnost da investiciono kompanije sa tih prostora uđu u Crnu Goru, naravno kroz jasan profit i vraćanje novca a sa druge strane da se vežemo u partnerstvu sa onima sa kojima smo se vezali i u integracijama i sa EU i sa SAD kroz trans-atlantske integracije“, rekao je Vujanović.