Vlada Crne Gore utvrdila je danas Predlog zakona o oduzimanju imovine stečene kriminalom čiji je cilj da djeluje na ekonomsku moć počinioca koruptivnih i kriminalnih radnji.
Ministar pravde Zoran Pažin ocijenio je da je taj zakon izuzetno složen, jer konzumira prava iz različitih oblasti i podrazumijeva obavezu države da implemenitira međunarodne pravne standarde.
„Koliko je zakon složen toliki su i benefiti koje može da ima crnogorsko društvo primjenom zakona, prije svega kroz specijalnu generalnu prevenciju krivičnog djela, uz poruku društvu da se vršenje krivičnih djela ne isplati“, ocijenio je Pažin.
Pažin je podsjetio da sva kriminalna iskustva ukazuju da sama osuda krivičnih djela na zatvorske kazne ne pomjera ozbiljnije strukturu kriminala, posebno organizovanog.
„Cilj ovoga zakona je da udari na negativne društvene fenomene korupcije i organuzovanog kriminala tamo gdje su oni najvitalniji, a to je ekonomske moć, jer je najčešći motiv za izvršenje krivičnih djela finansijska dobit“, poručio je Pažin.
Zakon je, kako je pojasnio, predviđeno oduzimanje imovine kroz takozvano zamrzavane kako bi država došla u priliku da nakon okončanja krivičnog postupka dobije u posjed tu imovinu.
„Sa druge strane, zakon poznaje institut proširenog oduzimanja, odnosno konfiskacije, i to ne samo one koja je nastala izršenjem konkretnog krivičnog djela, nego sve one imovine koji osuđeni nije u prilici da učini vjerovatnim da je stečena zakonom“, precizirao je
Pažin.
On je dodao da je Vlada utvrdila Prijedlog zakona o Centru za edukaciju o sudstvu i tužilaštvu.
„On je korak dalje u afirmaciji o nezavisnosti, samostalnosti, efikasnosti, etičke utemeljenosti i profesionalnosti nosilaca pravosudnih funkcija“, kazao je Pažin.
Zakon, kako je pojasnio, poznaje inicijalnu obuku koju svi kandidati za pravosudne funkcije treba da prođu, ali i kontinuiranu obuku onih koji su već na tim funkcijama.
On je podsjetio da je pravo je i obaveza svakog nosioca pravosudne funkcije da se stručno usavršava.
Pažin je naveo da se zakonom uređuje samostalnost tog centra koji treba da bude finansijski održiv.
Prema njegovim rijčima, zakon predviđa edukaciju ne samo sudija i tužilaca već i pripravnika u tim organima, predstvanike izvršiteljske i notarske službe kao i mogućnost timskog rada.
„Zakon predstavlja korak dalje kada je u pitanju afirmacija vladavine prava u crnogrskom društvu“, ocijenio je Pažin.
Na pitanje kako komentariše hapšinje budvanskih čelnika Pažin je rekao da Vlada nije danas to imala kao tačku dnevnog reda.
On je podsjetio da je Vlada u prethodnom periodu uradla značajan posao na unapređenju pravnog i institucionalnog okvira koji će tužilaštvu dati širok manevarski prostor da obavlja ono što je ustavna i zakonom propisana odgovornost državnog tužilaštva.
Glavni nacionalni pregovarač Crne Gore za Evropsku uniju (EU), Aleksandar Andrija Pejović, kazao je da Vlada usvojila šesti kvartalni izvještaj kojim se redovno informiše Skupštine o tome šta je urađeno na Polju integracija Crne Gore u EU.
Izvještaj se, kako je naveo odnosi na period od aprila do juna ove godine.
„Izvještaj daje pregled poltičkog djelovanja za protekli period, kao i pregled aktivnosti na polju pregovora, 14 radnih sastanaka koje smo imali na polju pregovaračkog procesa i ispunjenje mjerila za otvranje tri poglavlja“, pojasnio je Pejović.
Kako je dodao, ta poglavlja su Energetika, Poljoprivreda i Ribarstvo.
On je kazao da je Vlada usvojila i odluku o dopuni sastava Savjeta za vladavinu prava.
„Ovo tijelo je dopunjeno novim članovima kao što je šef kancelarije za sardnju sa nevladinim organizacijama, ali i specijlnim državnim tužiocem, novim predsjednikom savjeta Agencije za srečavanje korupcije i budućim direktorom te agencije“, precizirao je Pejović.