Pravnik i bivši ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović, rekao je, komentarišući formiranje vlasti u metropoli crnogorskog turizma uz podršku Demokratske partije socijalista (DPS), da je Budva karakterističan primjer, u kom je teško naći logiku političkog procesa.

“Ono što se čini kao zajednički imenitelj aktera koji su formirali vlast jeste da Nova srpska demokratija ne bude dio vlasti. Sem ovog dijela, ostalo ostaje nepoznanica, pa ćemo morati da sačekamo da nam vrijeme pokaže koji su dometi i rezultati koalicije, ako se ona tako i može nazvati”, naveo je pravnik i bivši ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović za “Vijesti”.
Direktorica Centra za demokratiju i ljudska prava (CEDEM) Nevenka Vuksanović, kazala je listu da je način na koji je došlo do dogovora odraz izvjesnog političkog pragmatizma, koji će uticati na stepen povjerenja javnosti u demokratske promjene.
’’Stoga je pred novim gradonačelnikom teret dokazivanja da će postupati u interesu javnosti i zajednice, a ne shodno partijskim interesima’’, poručila je ona.
Vlast u Budvi formirali su preksinoć lista “Budva naš grad” Nikole Jovanovića, Evropski savez i Građanski pokret URA, uz podršku DPS-a, prenose Vijesti.
Ta je većina prošle sedmice izabrala Petra Odžića (Evropski savez) za šefa lokalnog parlamenta, a u četvrtak Jovanovića za novog predsjednika Opštine, nakon što je konstatovana ostavka doskorašnjem predsjedniku Opštine Milu Božoviću, koji je u pritvoru 22 mjeseca, odakle je upravljao gradom.
Izbor Odžića i Jovanovića propraćen je uvredama nosioca liste “Za budućnost Budve” Mladena Mikijelja, čija je koalicija osvojila isti broj mandata kao i Jovanovićev politički subjekt, ali nije uspjela da napravi vlast.
Savez “Za budućnost Budve” nije početkom januara dozvolio nastavak sjednice budvanskog parlamenta, tvrdeći da treba da je vodi njihov predstavnik i optužujući bivšeg partijskog druga Jovanovića za “izdaju izborne volje” zbog toga što je nagovještavao da će napraviti upravu s DPS-om. Nastavak sjednice SO Budva bio je jedan od uslova opozicije na državnom nivou da bi odblokirali rad državne Skupštine.
Prije nego što je izabran za novog predsjednika Opštine, Jovanoviću je konstatovan prestanak mandata na funkciji potpredsjednika Opštine. Njega je Božović, koga Specijalno državno tužilaštvo tereti da je dio organizovanih kriminalnih grupa koje su na međunarodnom nivou švercovale kokain, imenovao na tu poziciju 2. decembra prošle godine, prethodno smijenivši Jasnu Dokić i time dajući otvorenu podršku grupaciji “Budva naš grad”.
Nevenka Vuksanović ocjenjuje da je Budva formiranjem nove vlasti konačno izašla iz stanja ‘’zarobljene politike” i dobila funkcionalnu upravu, što je, kaže, važno za građane i stabilnost lokalne administracije, pišu Vijesti.
“Ključno je da nova uprava pokaže političku odgovornost, transparentnost u radu i posvećenost interesima građana/ki, kako bi pokazala da je rezultat političke saradnje koja opštinu neće odvesti u novu političku krizu ili institucionalnu blokadu. Slučaj Budve može poslužiti kao mikrostudija političke realnosti gdje su koalicije sve fleksibilnije i politički moral rastegljiviji, što je primjenjivo na svim političkim subjektima i bilo vidljivo kako pri rekonstrukciji Vlade, tako i na lokalnim izborima u Podgorici i na izborima u Budvi”, konstatovala je ona.
BLIJEDI NARATIV O TOME DA JE DPS NEPOŽELJAN
Sergej Sekulović kaže da je činom glasanja neformalna koalicija uspostavljena, i da treba vidjeti koliko će biti funkcionalna i da li je zajednički interes o nepoželjnosti određenih aktera dovoljan, ili su sposobni da naprave dublji odnos koji može funkcionisati na duže staze i dati rezultat.
“Svakako da je DPS dio priče jer se bez njihove podrške vlast ne može održati. Hoće li on biti zadovoljan raspodjelom političke moći, ostaje da se vidi”, rekao je sagovornik, dodajući da je zaključak da se polako briše narativ da je DPS apsolutno nepoželjan partner, te da “Evropski savez odavno to nije”.
Nosilac liste DPS-a na prošlogodišnjim majskim i novembraskim izborima Nikola Milović, ponovio je u noći nakon postavljenja Odžića stav da ta partija neće nikome davati manjinsku podršku. “Vijestima” je iz više izvora rečeno da će se kadar DPS-a “polako infiltrirati” u budvansku vlast već od početka ljeta. Navodni dogovor je da DPS partnerima iz liste “Budva naš grad”, Evropskom savezu i GP URA prepusti administraciju sa službama, dok bi oni “uzeli” pojedina rukovodeća mjesta u preduzećima i ustanovama.
Iz liste “Budva naš grad” su nakon majskih i novembarskih lokalnih izbora više puta tvrdili da neće praviti koaliciju ni s DPS-om, ni s NSD-om.
Jovanović je 11. novembra prošle godine, uoči ponovljenih izbora, kad se počela u javnosti pominjati mogućnost da koalira s DPS-om, kazao da je to “šibicarska podvala” i “znak panike prevaziđenih”.
“Kao i uoči izbora održanih 26. maja ove (prošle) godine, nakon kojih nismo ni pregovarali s DPS-om niti namjeravali s njima da formiramo vlast, mi smo ponovili principe kojih ćemo se držati i nakon ovih predstojećih: vlast u Budvi nećemo praviti sa stožerom bivšeg režima, ali ni sa Novom srpskom demokratijom, bar dok ne dokaže da se očistila od uticaja kriminogenih struktura. Da se držimo principa, potvrdili smo ljetos, i nema dileme da ćemo ih se držati i nakon 17. novembra, mada je jasno da nas nakon ovih izbora čeka mnogo lakši i jednostavniji put do formiranja vlasti”, naveo je Jovanović tada u saopštenju.
S druge strane, DPS je kritikovao oštro Jovanovićevu grupaciju, svrstavajući je u “kleronacionaliste”. On je u maju prošle godine učestvovao na protestu protiv Rezolucije o genocidu o Srebrenici, koju je Crna Gora podržala u Ujedinjenim nacijama.
Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Armen Šehović, podsjetio je da su se DPS i Jovanović međusobno optuživali za kriminal, korupciju, nacionalizam, čak i za veze s mafijaškim kartelima.
“Još juče su jedni druge nazivali ‘izdajnicima’, ‘rušiteljima Budve’, ‘saradnicima fašista’ i ‘perionicom prljavog novca’”, naveo je.
Podsjetio je i na DPS-ove priče o Jovanoviću kao “heroju velikosrpske ideje”, “trubaduru iz budvanske Guče” i “jurišniku (bivšeg čelnika Budve Marka) Bata Carevića”.
“Sjećate se kako je Jovanović govorio da s ‘kriminalnom grupom DPS-a nema nikakvih pregovora’ i da jedino hapšenje (bivšeg predsjednika države i DPS-a) Mila Đukanovića može donijeti pravdu Crnoj Gori? Ali, gle čuda - danas su se našli za istim stolom, dijeleći funkcije i politički plijen! Sve optužbe, sve ružne riječi, sve zakletve na borbu protiv kriminala pale su u vodu pred slatkim izazovom vlasti”, navodi Šehović.
S druge strane, premijer i lider PES-a Milojko Spajić čestitao je formiranje nove vlasti u Budvi, napisavši na mreži “Iks” da čestita “na magiji da je čovjek iz zatvora naprasno pristao da podnese ostavku i da se DPS vratio na fabrička podešavanja turbofolk politike iz 90-ih”...
Sergej Sekulović podsjeća da javna retorika, težina otvorenih riječi, odavno na javnoj sceni ne prestavljaju barijeru bilo čemu i da su se građani na to navikli.
“Svakako da je to etički problematično, ali više ne izaziva pojačane tenzije, jer se shvata da je sve što se kaže prilično relativno. Interes to promijeni u djeliću sekunde. Nesporno je da retorika na javnoj sceni truje i onemogućava uspostavljanje političke kulture. Dobro je da se ne shvaća previše ozbiljno”, rekao je.
Komentarišući to što je lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević posjetio Mila Božovića u Spužu i s njim razgovarao “o situaciji u Budvi”, Sekulović kaže da je očigledno da je to bio pokušaj da se spriječi ovo što se desilo.
“Nije se uspjelo. Da li je moglo da se uspije u tome? Možda je to suštinsko pitanje. Tu ću se zaustaviti, poštujući pretpostavku nevinosti”, dodao je.
Gostujući u emisiji “Klub A plus”, Knežević je 4. februara kazao da je tokom posjete Božoviću u Spužu, razgovarao s njim o situaciji u Budvi.
“Ta posjeta je izazvala znatiželju, ali ja sam ga posjećivao i ranije, naravno uz odobrenje suda. Kad smo se zadnji put vidjeli, saopštio sam mu da ukoliko grupacija koju vezuju za njega napravi koaliciju s DPS-om, može da zaboravi na nas i kao prijatelje i kao partnere u politici”, kazao je on.
Rekao je da je imao pravo da to saopšti Božoviću, jer su ga, kako je naveo, “i on i šef parlamenta Andrija Mandić (NSD) branili pred šefom Specijalnog policijskog odjeljenja Predragom Šukovićem i vrhovnim državnim tužiocem Vladimirom Novovićem kad je uhapšen”.
Jovanović i Odžić proslavljali uz pjesmu Baje Malog Knindže
Proslava povodom imenovanja Jovanovića za novog predsjednika Opštine Budva, održana je preksinoć u jednom budvanskom lokalu, koji se nalazi u poslovnom prostoru čiji je suvlasnik Milo Božović.
Na jednom od snimaka sa slavlja, koji kruže društvenim mrežama, vidi se da Jovanović zagrljen sa Odžićem proslavlja pobjedu uz pjesmu “Svaka bi fukara da ubije vuka”.
U pitanju su stihovi Baje Malog Knindže, poznatog kao autora srpskih nacionalističkih pjesama.
Među onima koji su prisustvovali veselju, bio je i lider budvanskog DPS-a Milan Tičić.