Vins Metjuz je dočekao, Vejn Kole nije, ali njihova priča vredi da ponovo bude ispričana.
Nakon 50 godina nepravde Vins Metjuz i Vejn Kole ponovo mogu da se takmiče na Olimpijskim igrama. Za Kolea je 12 godina prekasno, pošto je preminuo 2010. godine od raka, ali o čemu se zapravo radi?
Vins Metjuz je na Olimpijskim igrama 1972. godine osvojio zlato u trci na 400 metara, dok je Vejn Kole bio drugi, a tokom dodele medalja oni nisu želeli da pevaju američku himnu, dok je ona intonirana nisu gledali u zastavu SAD, ćaskali su međusobno, gledali u zemlju i držali ruke na kukovima. Zbog toga im je Međunarodni olimpijski komitet izrekao doživotnu zabranu takmičenja!
Razlog za njihovo ponašanje je bio jasan, šezdesete i sedamdesete godine su vreme kada su se razni pokreti borili za prava crnaca u Americi - od onih mirnijih poput inicijativa Martina Lutera Kinga, do mnogo radikalnijh kao što su bili Nacija Islama predvođena Malkomom Eksom i "Crni panteri". Metjuz i Kole su na svoj nači iskazali protest zbog položaja crnaca u Americi i MOK ih je brutalno kaznio. Pogledajte i zbog čega:
Tek sada, neverovatnih 50 godina kasnije ta zabrana je skinuta, a sada 74-godišnji Metjuz je istakao da mu ovo ništa ne znači. "Moje učešće na Olimpijskim igrama se završilo pre 50 godina. Tokom godina sam se brinuo kakav će uticaj taj događaj imati na budućnost, ali sam bio siguran da sam uradio pravu stvar kada sam prestao da se osvrćem", rekao je vremešni Metjuz,
Njegov kolega Vejn Kole je 2010. godine sa 60 godina preminuo od raka, a obojica su u vreme izricanja suspenzije imali po 22 godine i morali su u najboljim godinama da završe svoje karijere. Nakon nemilog događaja Kole je ponudio svoje objašnjenje i rekao je da mu američka himna "ništa ne znači" kao i da zbog svega što afro-amerikanci u tom društvu proživljavaju on ne može da je poštuje.
"Nisam mogao da stojim tu i pevam te reči jer ne verujem da su istinite. Voleo bih da jesu. Ja verujem da imamo potencijal da budemo divna zemlja, ali mislim da nismo", rekao je tada Kole.