Večeras u Kairu počinje 32. kontinentalno prvenstvo Afrike, Maroko brani trofej, Senegal, Egipat, Nigerija i ostali se nadaju da mogu do trona...
Afrika je ponovo na nogama, čini se spremnija nego ikad da gurne prst u oko onima koji su sa nipodaštavanjem gledali na fudbalsku organizaciju tog dela sveta.
Stereotipija nije čudo, uspesi njihovih reprezentacija na globalnom planu decenijama su govorili protiv njih, ali sezona na izdahu dala je nagoveštaj da je možda došlo vreme za promene.
Ukazala je da su stvari napredovale, te da "Crni kontinent" ima fudbalere koji će biti osovine svojih klubova, pokretačka snaga najboljih ekipa na svetu.
Kup afričkih nacija je prava pozornica za dokaz boljitka, smotra najboljih selekcija koja će trajati do 19. jula kada će biti poznat novi "kralj lavova".
U organizaciji Egipta koji je jedan od prvih favorita za njegovo osvajanje, mečevi će se igrati u četiri grada – Aleksandriji, Ismailiji, Suecu i glavnom gradu Kairu, koji će pomenutog datuma dočekati finaliste.
Činjenica je da je fudbalski pomak Afrike napravljen u velikom delu prethodne decenije, ali kulminacija ovogodišnjih takmičenja apostrofirala je afričke igrače kao ključne u igri svojih timova – bilo u ligama najjačih evropskih država, ili pod reflektorima Lige šampiona.
Sada mogu da se pohvale Sadiom Maneom i Mohamedom Salahom, perjanicama Liverpula i prvacima Evrope, koji zasigurno predstavljaju sam igrački krem u ovom momentu.
Večeras se za njih, a i ostale, otvara novo poglavlje šansi za dokazivanje. Novi turnir za prevlast je na programu posle godinu i po dana, a deluje da je pred navijačima turnir koji bi mogao da bude jedan od najkvalitetnijih u istoriji.
Prošle zime ovom takmičenju prethodile su kontroverze, Kenija je tada izgubila pravo na domaćinstvo svega nekoliko meseci pred početak turnira i uručila ga budućem šampionu Maroku, ali ovoga puta nije bilo sličnih problema.
Po prvi put otkako kotrljaju loptu i organizuju Kup, na šampionatu će učestvovati 24 reprezentacije, koje će se po modelu koji je prihvaćen i u Evropi – u šest grupa koje broje po četiri ekipe – nadmetati za zvanje najboljeg.
Suprotno evropskom "razblaživanju" kvaliteta, koje se desilo povećavanjem broja ekipa na završnoj smotri, izgleda kao da će Afrikanci dobiti na kompetitivnosti s obzirom da su manje selekcije na kontinentu sličnog umeća, a da se ovim principom otvorila šansa da na njemu nastupi i više timova koji bi mogli da "zapucaju na finale".
Glavni pretendenti na titulu tražiće se među tradicionalno najjačim selekcijama Afrike poput Nigerije, Senegala, Egipta, Obale Slonovače i branilac trofeja Maroko, a svoju šansu će sigrurno tražiti i Gana, Alžir i Tunis koji spadaju u drugi red favorita.
Organizator sa severoistoka kontinenta će se sigurno uzdati u Salaha, on u nacionalnom dresu ima status božanstva, a poznato je da je uvek za svoju državu igrao dobro.
Njegova uloga u tom timu se bitno razlikuje od onoga što igra u Klopovom timu, ideja "faraona" se zasniva na pasu ka Mou, a videćemo da li će on biti dovoljno vičan da ih sam povede sve do kraja.
U grupnoj fazi ne čeka ih preterano težak posao, pa su stoga već viđeni u završnici, ali ne treba potceniti selekciju DR Konga koja ume da iznenadi na većim utakmicama.
Salahu i drugarima će najveća pretnja biti Maroko i Senegal – reprezentacije koje su i na prošlogodišnjem prvenstvu sveta pokazale da mogu da se nadmeću sa znatno zvučnijim imenima, ali nisu imale sreće da doguraju do nokaut-faze.
Ovaj turnir će za obe ekipe predstavljati "vađenje fleka", potvrdu da je leto u Rusiji bila puka nesreća i novi korak u ispisivanju istorije.
Erv Renar je skrojio tim oko Hakima Zijeha, fudbalera Ajaksa kome utakmice mogu da predstavljaju "više od turnira" imajući u vidu da još uvek nije jasno gde će igrati u sledećoj sezoni.
On će imati podršku najuigranije "pomoćne posade" – u odbrani će biti mladi klupski saigrač Nusair Mazraui zajedno sa Ašrafom Hakimijem koji je proteklu sezonu proveo na pozajmici u Dortmundu iz Real Madrida, dok će u napadu sarađivati sa iskusnim Mbarkom Busufom i Junesom Belandom sa kojima godinama povlači konce igre u crveno-zelenom.
Već u grupi čeka ih teška borba za čelo tabele, konkurent je osvežena ekipa Obale Slonovače koja će predstavljati veliku pretnju za sve ekipe u mladom sastavu sa hitrim krilnim fudbalerima.
Oni će najveće nade polagati u Vilfrida Zahu i Nikolasa Pepea, kojima bi ovo takođe mogao da bude turnir "preporuke", dok će konce na sredini povlačiti Milanov vezista Frenk Kesi.
Odgovor na tradicionalno atraktivan fudbal koji gaje aktuelni šampioni potrudiće se da nađu i Senegalci. Ekipa Alijua Sisea mora da dokaže da može bolje od predstava sa Svetskog kupa, verovatno najširi roster od svih konkurenata mogao bi da dođe do izražaja i istakne ih kao najpotentniju napadačku ekipu.
Njihov sastav deluje zaokruženo, dobro su popunjeni u svim linijama tima počevši od Kalidua Kulibalija u defanzivi, preko Idrise Geja u veznom redu, pa sve do Sadija Manea koji će svakako biti glavno oružje "lavova".
Njihove muke u prvoj fazi neće biti ništa manje, Alžirci sa Rijadom Marezom i Jasinom Braimijem traže povratak na scenu nakon odličnog prvenstva u Brazilu 2014, a zatim i kolapsa u prethodnim kvalifikacijama za turnir koji se igrao prošlog leta.
Poslednji veliki favorit jeste reprezentacija Nigerije koja godinama pruža najbolje partije kada je najvažnije. Već dugo "super-orlovi" nastupaju u manje-više istom sastavu, veoma su uigrani i izbalansirani i zbog toga bi njihova igra "na rezultat" mogla da ih odvede daleko i ovog puta.
Sa kapitenskom trakom njih će ponovo predvoditi Džon Obi Mikel, a ionako jaka ekipa u kojoj su Ahmed Musa, Vilfred Ndidi i Aleks Ivobi, biće pojačana za mladi tandem napadača koji čine fudbaler Galatasaraja Henri Onjekuru i Viljarealov Samuel Čukvueze.
U sastavu više nema Viktora Mozesa koji se povukao iz reprezentacije, ali i bez njega ovaj tim izgleda izuzetno opasno i mogao bi da dođe daleko s obzirom na mogućnosti koje im otvara žreb u slučaju da budu prvi u grupi u kojoj im je glavni konkurent selekcija Gvineje.
Vrelih 30 egipatskih dana isplatiće se onima koji povežu tri smene kupanja u letovalištima te države jer će najbolji fudbal Afrike sve do 19. jula biti nastanjen upravo tamo.
"Crni kontinent" traži potvrdu kvaliteta, očito je da su pojedinci koji odande dolaze poslednjih godina sve bolji, ali još uvek nisu uspeli da pokažu taktičku zrelost koja bi ih svrstala rame uz rame sa najboljim svetskim reprezentacijama.
Organizacijom u igri, koja je dosad nedostajala, i kvalitetom koji sigurno neće izostati, takmičari će pokušati da odgovore skeptičnoj fudbalskoj javnosti na pitanja koja postavlja.
Najzvučnije pitanje je nepromenjeno već decenijama – da li Afrika ima tim? Neka iskoriste narednih mesec dana da na njega odgovore potvrdno...
Sastavi grupa i parovi:
Grupa A: DR Kongo, Egipat, Uganda, Zimbabve
petak 21. jun: Egipat – Zimbabve 22:00
subota 22. jun DR Kongo – Uganda 16:30
sreda 26. jun Uganda – Zimbabve 19:00; Egipat – DR Kongo 22:00
nedelja 30. jun Uganda – Egipat, Zimbabve – DR Kongo 21:00
Grupa B: Burundi, Gvineja, Madagaskar, Nigerija
subota 22. jun Nigerija – Burundi 19:00; Gvineja – Madagaskar 22:00
sreda 26. jun Nigerija – Gvineja 16:30; četvrtak
četvrtak 27. jun Madagaskar – Burundi 16:30
nedelja 30. jun Burundi – Gvineja, Madagaskar – Nigerija 18:00
Grupa C: Alžir, Kenija, Senegal, Tanzanija
nedelja 23. jun Senegal – Tanzanija 19:00; Alžir – Kenija 22:00
četvrtak 27. jun Senegal – Alžir 19:00; Kenija – Tanzanija 22:00
ponedeljak 1. jul Tanzanija – Alžir, Kenija – Senegal 21:00
Grupa D: Obala Slonovače, Maroko, Namibija, Južnoafrička Republika
nedelja 23. jun Maroko – Namibija 16:30:
ponedeljak 24. jun Obala Slonovače – Južnoafrička Republika 16:30
petak 28. jun Maroko – Obala Slonovače 19:00; Južnoafrička Republika – Namibija 22:00
ponedeljak 1. jul Južnoafrička Republika – Maroko, Namibija – Obala Slonovače 18:00
Grupa E: Angola, Mali, Mauritanija, Tunis
ponedeljak 24. jun Tunis – Angola 19:00; Mali – Mauritanija 22:00
petak 28. jun Tunis – Mali 16:30
subota 29. jun Mauritanija – Angola 16:30
utorak 2. jul Angola – Mali, Mauritanija – Tunis 21:00
Grupa F: Benin, Kamerun, Gana, Gvineja-Bisau
utorak 25. jun Kamerun – Gvineja-Bisau 19:00; Gana – Benin 22:00
subota 29. jun Kamerun – Gana 19:00; Benin – Gvineja-Bisau 22:00
utorak 2. jul Benin – Kamerun, Gvineja-Bisau – Gana 18:00