Vijesti

ŽIVOTINJE KOJE SU POSTALE GEJMERI: Pacov igra video igru Doom

Autor Milena Mijušković Izvor mondo.rs

Životinja doduše nije postala gejmer uz pomoć Neuralink čipa, ali se radi o sličnom principu.

Pacov igra video igru
Izvor: Smart Life/ @Viktor Toth

Životinje se sve češće mešaju u sve, pa je tako jedna svinja testirala Neuralink, a ubrzo joj se pridružio majmun koji je uživao u igri Pong.

U videu koji se pojavio čim je majmun završio trening, može da se vidi kako glavni junak provodi vreme.

Životinja je uživala u igri Pong, a samo uz pomoć sopstvenog uma i specijalnog interfejsa za interakciju mozga s kompjuterom.

Prvo je naučio da video igru igra uz pomoć džojstika, a naučnici su snimili aktivnost mozga tokom igranja preko interfejsa koji mozak povezuje s računarom, te je Neuralink nakon samo nekoliko minuta Pong mogao da kontroliše preko moždanih talasa koje je majmun emitovao, dakle bez džojstika.

Na red je došao i jedan pacov koji voli video igre, posebno Doom. Životinja doduše nije postala gejmer uz pomoć Neuralink čipa, ali se radi o sličnom principu – inženjer Viktor Tóth je 2020. godinu potrošio na jedan eksperiment, a cilj je bio „jednostavan“: pokušao je da svog ljubimca nauči kako se igra Doom II.

Klasik iz 1994. godine je životinju brzo „zainteresovao“, a poduhvat je postao više od hobija – mađarski softver inženjer i neurobiolog je napravio projekat čiji je cilj da prouči interfejs koji mozak povezuje s računarom. Pacov je trenirao uz pomoć loptice od polistirena, koja može da se kotrlja u svim smerovima uz pomoć kugličnih ležajeva.

Rats in Doom
Izvor: Smart Life/ @Viktor Toth

Kugla je toliko velika da životinja može na nju dase popne, te da je „kontroliše“ uz pomoć kretanja u određenom smeru. Senzori kretanje prenose u igru, pa se pacov u igri kreće isto kao i onaj u stvarnosti. „Igrač“ dobija nagradu svaki put kad napravi pravi potez, pa tako uči šta je poželjno ponašanje.

Projekat je koštao oko dve hiljade dolara, a pacov bi uskoro mogao da dobije i svoj Twitch kanal.

Tagovi