Nova Motorola edge 20 serija donosi tri modela koji u srednji cenovni segment donose premijum performanse.
Motorola edge 20 porodica broji tri člana: edge 20 Pro, edge 20 i edge 20 lite, svaki namenjen drugoj ciljnoj grupi korisnika. Prema najavi, Motorola se kod nove edge 20 serije fokusirala na kamere, ekran, performanse, 5G mogućnosti, bateriju i cenu, što je manje-više nešto što svi proizvođači najavljuju kod svojih telefona. Međutim čini se da Motorola edge 20 serija, nakon jako dobrog moto G100 modela zaista nudi mnogo po pristupačnoj ceni.
Motorola edge 20 lite
Najslabiji model od tri – edge 20 lite, uprkos relativno niskoj ceni od 40 hiljada dinara nudi 6,7-inčni OLED ekran na 90 Hz 2K rezolucije sa 1 milijardom boja, što je veoma retko u ovoj klasi. Srce sistema je MediaTek Dimensity 720 5G čipset u paru sa 8 GB radne i 128 GB skladišne memorije. Da bi cena ostala u prihvatljivim okvirima, jedini lite model ove serije ima plastično kućište, što je razumljivo, ali polje na kojem Motorola nije htela da odustane ni za pedalj je sistem kamera.
Glavna kamera kod sva tri modela, uključujući i Lite je 108 MP sa f/1.9 blendom i krupnim 0,7 um pikselima koji se grupišu po devet odjednom da bi omogućili bolji kvalitet fotografije, posebno u slabim svetlosnim uslovima. Lite model ima i ultra-širokougaonu kameru od 8 MP i 2 MP senzor dubine, za asistenciju pri fotografisanju i kadrove u kojima ne možete dovoljno da se odmaknete da bi sve stalo u njih.
Prednja kamera je takođe element koji dele sva tri telefona, sa 32 MP f/2.3 i HDR mogućnostima.
Baterija od 5000 mAh je najveća od sva tri modela, pa je uprkos plastičnom kućištu edge 20 lite težak 185 grama. Punjenje je brzo kod sva tri modela i iznosi 30 W, a punjač dolazi u pakovanju sa telefonom.
Motorola edge 20
Zlatna sredina je model bez dodatnog sufiksa – edge 20. Postoji nekoliko vidnih razlika koje opravdavaju 10.000 dinara višu cenu. Ram kućišta je kod ovog modela metalan, ali su leđa i dalje plastična. Ekran je isti kao kod lite verzije, ali ovoga puta sa osvežavanjem od 144 Hz i Gorilla Glass 3 zaštitom, dok ona nije objavljena kod lite modela. Ostale karakteristike ekrana su iste, ali je ovde odnos ekrana i prednje stranice za nekoliko procenata veći, dok su dimenzije ostale identične.
Umesto MediaTek čipseta edge 20 ima Snapdragon 778G 5G sa znatno boljim performansama i u CPU i GPU svetu. Kod edge 20 imate izbor između 128 i 256 GB skladišne memorije, dok sistemska memorija ostaje relativno visokih 8 GB. Punjač od 30 W je isti kod sva tri modela isti, ali će autonomija ovde biti malo slabija jer je baterija od 4000, umesto 5000 mAh, kolika je kod lite verzije.
Sistem kamera unapređen je telefoto sočivom sa 3x optičkim zumom iza kojeg se nalazi senzor od 8 MO sa krupnim pikselima i optičkom stabilizacijom, što je opet prava retkost u ovoj cenovnoj klasi. Rezolucija širokougaone kamere je duplirana, a maksimalna rezolucija video snimaka ostala je 4K u 30 fps.
Profesionalac
Motorola edge 20 pro je najjači predstavnik klase, što je evidentno i po ceni koja iznosi 60.000 dinara. Za dodatnih 20 hiljada pro model je zaista za klasu iznad ostalih. Ovo znači sve premijum karakteristike na koje ste navikli kod čak i duplo skupljih modela: metalni ram i opcija plastičnih leđa ili eko kože, isti ekran kao kod edge 20 sa Gorilla Glass 5 zaštitom, Snapdragon 870 čipset i 12 GB RAM-a. Ako vas buni prisustvo Snapdragon 870 čipseta umesto Snapdragon 888, iz iskustva ćemo vam reći da se Snapdragon 888 mnogo više greje, a da je razlika u performansama zanemarljiva, i da je primetna uglavnom u sintetičkim testovima.
Ugrađenih 256 GB memorije je UFS 3.1 tipa, što znači da je u pitanju jako brzi memorijski interfejs, što bi trebalo da ima direktni uticaj na performanse u svakodnevnom radu. Dodajte tome i 12 GB memorije i jasno je da Motorola sa edge 20 pro zaista nudi flagship performanse po ceni koja je i duplo niža od konkurencije.
Sistem kamera je identičan kao kod edge 20 modela, ali je telefoto kamera ovoga pute periskop tipa, što znači 5x optički zum i optičku stabilizaciju, ali i 8K mogućnosti video snimaka i 4K u 60 fps. Dodatne premijum karakteristike obuhvataju USB C 3.1 specifikacije i podršku za DisplayPort 1.4, te bateriju od 4500 mAh i 30 W punjenje (Motorola navodi 9 sati korišćenja nakon 10 minuta punjenja).
Dodatne mogućnosti
Ono što smo navikli od Motorola telefona su specifičnosti kako softverske, tako i hardverske, koje ove telefone izdvajaju od konkurencije. Ovde pre svega mislimo na Audio Zoom opciju, sa mikrofonom koji usmereno snima zvuk, kako bi on pratio ono što objektiv cilja, čak i pri 5x zumu. Tu je i slow motion od 960 fps na edge 20 i edge 20 Pro modelima, te low light režim za kvalitetnije noćne snimke.
Motorola My UX korisnicima nudi dobro znane prečice za pokretanje lampice, snimanje ekrana ili brzo pozivanje prednje kamere, a tu su i opcije prilagođavanja izgleda na sistemskom nivou – od menjanja ikonica i pozadine, do fonta i veličine prikaza.
Ready For
Nedavno predstavljena Ready For softverska platforma omogućava Motorola telefonima da prošire svoje funkcionalnosti do PC mogućnosti, igranja na velikom ekranu televizora i video poziva korišćenjem glavne kamere telefona i još mnogo toga.